Община "Марица" прие декларация против присъединяването към Пловдив

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
14:07 / 23.09.2009
3723
На общинска сесия днес съветниците от община "Марица" приеха с огромно мнозинство декларация, в която изразяват несъгласието си с евентуално присъединяване към Пловдив. Plovdiv24.bg публикува текста й дословно:

Д Е К Л А Р А Ц И Я
От Общински съвет "Марица"

Ние, общинските съветници от Община "Марица", като изразители и защитници на интересите на населението на общината, съгласно положената от нас клетва категорично заявяваме несъгласието си с появилите се напоследък в публичното пространство мнения относно „незаконното" и „неморалното" съществуване на Община „Марица" и Община "Родопи" и належащото им присъединяване към Пловдив. На тези нападки може да бъде отговорено по един-единствен начин:

Община „Марица" е създадена на 12 ноември 1987 г. с Указ № 3182 на Държавния съвет на РБ, публикуван в Държавен вестник на 17 ноември 1987 г., с който започва съществуването си като самостоятелна административна единица. 


И от учредителната си сесия, проведена на 09.03.1988 г. до сега нейните ръководства работят в една посока -подобряване условията за живот на населението в Общината, защита правото й на самостоятелно съществуване и успешно реализиране на нейния потенциал. 

Нека припомним, че Община „Марица" вече е била част от Пловдив, но за съжаление това по никакъв начин не е допринесло за добруването и благосъстоянието на нейните жители. 

През 1988 г. инфраструктурата й е по-зле и от някои балкански селища. Липсва канализация, осветление, сметосъбиране, общинските пътища тънат в кал и прах. Материалната база на кметства, училища, детски градини, читалища, здравни служби е остаряла, дори на места - рушаща се. Надеждите на хората са насочени точно в тази посока. Парите да се разпределят така между селата, че да има за всички, а не както преди - само за града. 

И въпреки, че е една от младите общини на територията на Република България, днес - 20 години по-късно, във всяко населено място има оформени центрове, ремонтирани, приветливи и нови кметства, детски градини с отлични условия за отглеждане на децата, прилични здравни служби, народни читалища, ремонтирани училища и може би прецедент в новата история - построено ново училище със собствени средства, спечелени канализационни проекти, изградени мостове, ремонтирани пътища, осветени улици във всички села, организирано сметосъбиране, красиви детски площадки, множество пенсионерски клубове, Дом за възрастни хора, две детски млечни кухни, РПУ и перфектно административно обслужване. 

В резултат на положените усилия Община "Марица" е конкурентно способна на вътрешния и международен инвестиционен пазар. Оформиха се няколко зони за бързо икономически развитие, тъй като е известна сред инвеститорите и бизнеса с безкористното си обслужване и широко отворените врати за партньори, които развиват общинската икономика и водят до създаването на много нови работни места и задържането на хората във селата. Колкото до тълкуванията „морално" или „неморално" е съществуването на тази административна единица, ще обърнем внимание, че не съществува универсално приложим стандарт за морал. 

Моралът най-общо е система от принципи на поведение и отношение към света, отнасяща се до понятията добро и зло, правилно и неправилно, и е тясно свързана с човешката етика.

Нима е морално да бъдат пренебрегнати вложените многогодишни усилия на 35 000 души население да подобри съществуващия си стандарт на живот; за да се изгради напълно тъй необходимата модерна инфраструктура. Нима е правилно да бъде захвърлен с лека ръка стремежът на жителите в Община „Марица" към едно по-спокойно и достойно бъдеше за децата и семействата им. 

Нима е законно да се пренебрегне Хартата на човека и местното самоуправление и както преди демокрацията, с указ са създадени Община „Марица" и Община „Родопи", без да се пита населението, сега отново - със същия метод, без съобразяване с хората, но вече в демократична европейска България, да се решава кое е правилно и кое неправилно. Може ли в условия на криза да се руши нещо доказано работещо, за да се създаде нещо вече проверено и доказано неблагоприятно за населението в нашите села.

Ние, съветниците от Общински съвет „Марица", категорично заставаме срещу подобни груби опити за посегателство върху местното самоуправление и насилствено присъединяване на нашите села към структурата на Община Пловдив, както и към стремежът умишлено да се обезсмисли досегашното съществуване на Община „Марица". 


Заявяваме, че ще използваме всички разрешени от законите средства, включително информиране на Европейския съюз за защита интересите на населението на Община "Марица".

Оставаме с надежда, че полемиката в средствата за масова информация ще отмине и разумът ще надделее.


Този браузър не поддържа видео елемента.


(C) ПОТВ

Виж коментарите (1)

Още по темата (170):
26.04.2025 Съветник: Община "Марица" е най-богатата община в България
11.04.2025 Отлична придобивка за едно от най-близките до Пловдив села
26.03.2025 Вижте какво направиха в едно от най-близките до Пловдив села заради увеличаващото се население
11.03.2025 Общински съветник: Кметовете на "Марица" и "Родопи" са особено нагли
11.03.2025 Кметовете на "Марица" и "Родопи" отново искат безплатен транспорт до населените им места
06.03.2025 14 пловдивски села стават като нови
Още новини от Новини от Пловдив:
Обвиниха Община Пловдив в тиха корупция
Нови близо 4000 улични лампи в три района на Пловдив
Общинските съветници на Пловдив със заплати 360 лева на час?
Само след два месеца на служба избират нов управител на "Екобус"
Масова и опасна - тази тенденция сред пловдивчани убива
Един килограм пластмаса за една книга безплатно, само днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).