Кой дразни пловдивските охранители? Говори човекът, натоварен със задачата да пази обществения ред в града

Автор: Мариана Панчева
Коментари (6)
15:15 / 23.09.2018
13937
Plovdiv24.bg разговаря с човека, натоварен със задачата да пази обществения ред в града под тепетата. Шефът на "Общинска охрана" разполага с малка армия от служители, покриващи изключително широк спектър от действия. Какъв е профилът на пловдивските охранители, какви са проблемите им, какви са амбициите им, ето какво разказа Александър Стайков.

- Г-н Стайков, да започнем с това - какъв е профилът на общинския охранител в Пловдив?

- По Закон при кандидатстване за длъжността "Охранител", ние изискваме преди всичко определен набор от документи – медицинско от личния лекар, документ от психо диспансера, че въпросният кандидат не се води на отчет и няма психични заболявания, служебна бележка от Национална следствена служба, документ за завършен курс за охранител. Това са по-общите документи и профилът трябва да е такъв – кандидатът да е психически и физически здрав. Като цяло дейността на служителите на ОП "Общинска охрана" се характеризира с охраната на общински обекти и тяхното имущество, както и контрол по спазване на наредбите на пловдивския Общински съвет и налагане на санкции на нарушителите.

- Често обаче ви обвиняват, че служителите Ви са мързеливи пенсионери, избират си лесни мишени?

- Безработицата  намалява и в един момент длъжността "Охранител" стана неатрактивна. Второ - никой не обича контролиращите органи. Трябва да споделя една неприятна тенденция и не мога да си обясня дали е нарочно или е просто стечение на обстоятелствата. Засичаме младежи на видима възраст 13-15 години с тенденциозно провокативно поведение към нашите служители в Цар Симеоновата градина. Отиват при охранителите, дразнят ги, показват неприлични жестове, говорят нецензурни думи и в момента, когато служителите все пак реагират и предприемат някакви действия, децата започват да викат "Помощ, нападат ме, искат да ме бият". Това няма обяснение.

- Получава се сякаш така, че от една страна хората критикуват, но - изхождайки от сигналите до редакцията ни, искат все повече сигурност и контрол по кварталите. Вие следите за широк кръг нередности?

- Работим по няколко Наредби на Община Пловдив - Наредба за осигуряване на обществения ред; Наредба за опазване на околната среда на територията на Община Пловдив; Наредба за развитие, поддържане и опазване на зелената система на Община Пловдив; Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на ППС на територията на гр. Пловдив; Наредбата за овладяване на популацията на безстопанствените кучета и котки и регламентиране отглеждането на домашни кучета и котки на територията на Община Пловдив и Наредба № 2 за организация и безопасността на движението и дисциплината на водачите на ППС и пешеходците на територията на Община Пловдив. Трудно е да се обхване всяко едно кътче на града. Това е свързано с изключително много средства. Но според ресурса, с който разполагаме, полагаме максимални усилия за осъществяването на ефективен контрол и налагане на санкции на нарушителите.

- Т.е. Вие сте още една институция, занимаваща се с наболелия напоследък проблем с бездомните котки в Пловдив?

- Да, ние сме още една институция, към която пловдивчани могат да се обръщат при констатиране на нарушение от тяхна страна. Съгласно изискванията на Наредбата, нарушителите трябва да бъдат санкционирани, ако извършеното от тях деяние не подлежи на по-тежко наказание.

- Зам.-кметът по транспорт сподели с нас, че средно за месец се издават близо 5000 уведомления за неправилно паркиране. Колко от тях са ваши?

- За месец имаме около 2000 глоби с фиш на неправилно паркирани автомобили на територията на всички административни райони в гр. Пловдив. Пловдивчани все пак трябва да знаят, че неправилно паркиране не е основната дейност на нашите служители.

- Какво е спойката и нивото на взаимодействие с останалите институции – общинска полиция, общински инспекторат, полиция?

- Общинска охрана е една много сериозна структура. Имаме близо 300 служители. Освен патрулиращите служители, които гражданите виждат, покриваме редица други направления – имаме  37 обекта с денонощна физическа охрана, както и над 200 обекта със СОТ. Изградили сме модерен оперативен дежурен център с близо 140 камери за денонощно видео наблюдение. Всичко това е огромен ресурс, който се стараем да обезпечим с хора. На тази база си взаимодействаме с всички районни управления,  всички местни и Държавни структури, включително ДАНС и Прокуратурата. Не са малко случаите, в които благодарение на изградената система за видео наблюдение, са разкрити от служителите на МВР лица извършили престъпления.

- Понякога хората не смесват ли понятията "общинска охрана" и "общинска полиция"?

- До голяма степен, имаме препокрити функции. Но нека не забравяме, че служителите на МВР са с по-големи правомощия от охранителите.

- Догодина Пловдив ще е Европейска столица на културата, очакваме поток от туристи, планирате ли вече дейностите си?

- Повишаваме ефективността на патрулите в Централна градска част, където се очаква най-голяма концентрация от хора. Следваме и тенденцията за поставяне на още нови камери, с цел Пловдив да бъде още по-добро и спокойно място, както за жителите,така и за гостите на града ни.

Виж коментарите (6)
Още новини от Новини от Пловдив:
Положението в кв. "Капана" е изпуснато, ред е на Главната?
Хлапетии на колела с бясна скорост минават на червено, вбесиха шо...
Областният управител на Пловдив каза кога разширяват най-натоваре...
Архитектурният шедьовър на Родопите, в който може да видите лика ...
Предлагат 1600 лева заплата за юрисконсулт в община Пловдив с три...
Пловдивчани извиха огромни опашки за върбови клонки


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).