Има ли рискове в преброяването?
Преброяването започна. Много хора се притесняват - дали крадци и насилници няма да се маскират като преброители?
Ето какво ни посъветва Георги Ангелов - директор на Териториалното статистическо бюро - Пловдив.
Всеки преброител е длъжен да носи табелка със снимка. Под името има личен номер, изписан с червени цифри.
Ако не виждате /получихме много запитвания от слепи граждани/, а имате някакви притеснения, помолете преброителя да ви съобщи името и номера си. След това го помолете, да дойде малко по-късно. В това време може да се обадите на телефон 0700 16 310, 166 или в Пловдив на 658714 и да помолите да направят проверка.
Тежкочуващите пък могат да поискат да се запознаят по-подробно с картата или да я огледат в Интернет, за да могат по-лесно да посочат отговорите.
Освен това не задължително да каните преброителя вкъщи, той е длъжен да попълни анкетната карта, ако трябва, и в коридора, двора или пред жилището.
Анкетната карта не съдържа въпроси във връзка с вашето финансово състояние. Има единствено въпрос, свързан с притежаването на домакински електроуреди.
Господин Ангелов изрази учудването си от големия брой преброили се в Интернет, което означава, че все повече българи имат компютърна грамотност. Вероятно не е далеч денят, когато и ще гласуваме по същия начин.
Ако вече сте гласували по Интернет, все пак ще трябва да приемете отново преброителя, да му съобщите получения уникален номер, възможно е той да ви зададе още няколко въпроса. Ако има нещо неясно, около членовете на семейството, ако сте забравили да преброите тъщата, примерно, и т.н., питайте смело и що бъдете консултиран.
Дали да се броят членове от семейството, които са в чужбина, зависи от това дали те са се връщали в България през последната година.
Родените след 1 февруари не се броят.
Източник: ПОТВ