Шопският диалект - пъстър, уникален и понякога забавен
Шопите, както често наричат софиянци, всъщност са етнографска група, която не е ограничена до столицата ни, а обхваща части от Западна България, Северна Македония и Източна Сърбия. Докато обаче шопите и в Македония, и в Сърбия са имали преди българско самосъзнание, то днес са асимилирани от македонците и сърбите и имат сръбско и македонско национално самосъзнание.
Общи са обаче традициите, фолклорът на шопите независимо дали се намират на територията на страната ни, или населяват съседни страни. Така Шопската фолклорна област, наричана Шоплук, се характеризира с еднакъв песенен и танцов фолклор, с уникални по своя характер народни танци, песни на два гласа, хора с бърз ритъм и характерното за шопите натрисане.
Еднакъв е и произходът на името на тази етнорегионална група, за който битуват различни теории, най-популярната сред които е свързана с дървената пръчка – сопа, която дедите ни масово използвали в скотовъдната си дейност. Еднакъв е и диалектът на шопите и е пъстър, уникален и понякога забавен.
"Арно“, което означава "добре“. Може да сте срещали тази диалектна дума, характерна за шоплука, и в Родопите.
"Мачка“, което означава "котка“ и е диалектна дума, особено типична за шопите, които разбират значението ѝ, докато останалите често погрешно считат, че се говори за "мацка“.
"Откина“, което шопите използват вместо думата "откъсна“. Възможно е обаче, ако сте от Родопите или имате възрастни близки там, да сте чували от тях тази така характерна за шопите диалектна дума.
"Чиним“ със значение на "правя“.
"Саане“, което на шопски ще рече "съхне“.
"Ручам“ – "ям“ – също е възможно да сте чували думата в родопско, макар да е част от диалектна на Шоплука.
"Оданад“, което ще рече оттатък – в смисъл на в друго помещение, в другата стая, пише actualno.