 © Plovdiv24.bg |  | На 5 септември в Пловдив ще бъде открита фотоизложба с името „360˚ България". Тя е първата по рода си арт-инициатива, която показва уникални пейзажи от цяла България, уловени във въздуха с мотоделтапланер и парапланер. Автор на всички фотографии - общо 120 на брой, е Алeксандър Иванов. „България все още е прекрасна страна. От нас зависи как ще я оставим на поколенията" - сподели Александър Иванов на откриването на изложбата в София. Поради огромния интерес към изложбата бе създаден специален албум, който включва всичките 120 фотографии. „Изложбата „360˚ България" е част от стратегията на Списание 1 да поддържа и продължава подетата от Горичка „зелена тема", сподели Асен Асенов, издател на Списание 1. Организатори на изложбата „360˚ България" са Списание 1 и GLOBUL. Това е единствената изложба, обиколила четирите най-големи града в страната. След едномесечен престой в София, Бургас и Варна, изложбата ще приключи своето четиримесечно турне в Пловдив на 3 октомври.
Авторът на изложбата Александър Иванов се занимава професионално с фотография вече тридесет години, макар че по образование е инженер-химик. Започва да снима от въздуха преди осем години. Оттогава лети и с мотоделтапланер, пилотиран от Румен Иванов. „Разбира се, че снимането от въздуха има особености. По-трудно е, защото "птичката" (мотоделтапланерът/парапланер) не стои на едно място, а лети със сравнително голяма скорост от 60 до 100 километра в час. Понякога трябва да се реагира за части от секундата, защото не винаги е възможно да се върнеш... В мотоделтапланера обикновено "лягам" в ляво или дясно, за да избегна въжето, спойлер или крило. Понякога вися така няколко часа и слизам схванат... Зимно време измръзвам, защото не мога да ползвам ръкавици" - споделя за една от техниките си на снимане Александър Иванов.
„360˚ България" кръстосва България от Русе до Мелник и от Белоградчик до Царево. Природни резервати и особено значими природни забележителности, няколко язовира и дори заводи, тучни пасища и овощни градини, рибарници, реки и землища - всички те са част от фото-колекцията, която Александър съставя с години. Всяка от сто и двайсетте фотографии на изложбата има пояснителен текст - коментар на автора, съчетан с полезна или тревожна информация за състоянието на съответния природен обект. Кой от нас помни, че през 1989 г. в Банско има само осем хотела, че през 80-те години под скалния бряг на с.Тюленово все още плуват черноморски тюлени-монаси, избити с времето от местните рибари, понеже им били „конкуренция"? Преди 120 години в България имало 344 000 коня, а днес те са не повече от 10 000... Колко от нас знаят, че в езерото Алепу зимно време има лебеди, че Джендема означава „пъкъл" и че в Казанлъшката долина тракийските могили са 1 500?
Изложбата „360˚ България" показва колко красива е България и разказва колко крехко е нейното природно богатство. „Ако успеят да извадят Севтополис „на сухо", както е по проекта на архитект Жеко Тилев, той ще стане най-голямата туристическа атракция в страната. Идеята е в средата на язовира да се изгради стена с формата на пръстен, която да опасва петоъгълния град. До нея ще се стига с корабчета и лодки..." - пише под фотографията на Триречие Александър Иванов.
Рибарниците край село Мечка, „най-българското" дърво в землището на село Шейново, Странджа, Беклемето, река Ропотамо, Тевно езеро, „Ухото на звяра" (устието на река Варовита), Царския плаж до Созопол, Мраморния дял на Пирин, Голям Кадемлия и Тъжанското ждрело - сред сто и двайсетте фотографии посетителите на изложбата „360˚ България" ще разпознаят много и по-малко известни места в България и може би ще научат, че някои забележителности все още чакат да бъдат открити. |