Как да избегнем навлизането в дългова спирала с личните си финанси

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
17:28 / 29.08.2022
4418
Парите никога не стигат и на човек като че ли всеки месец му се налага да вземе назаем от приятел или от кредитна компания като ИзиКредит.

В това няма никакъв проблем, стига да успявате да връщате заемите си навреме. Това ще гарантира, че няма да загубите приятелите си и че няма да ви се начисляват лихви за забава, ако сте ползвали онлайн кредити.

Трудностите настъпват, когато човек навлезе в т.нар дългова спирала - теглите нов кредит, за да покриете стария и никога не успявате да сте “на нула". В такава ситуация са не един и двама българи, но с правилните стъпки можете да върнете финансовата си независимост и да ползвате кредити само когато ви се налага, а не непрекъснато.

Как се излиза от дългова спирала? Начините са няколко, но на първо място е:

Осъзнаване на проблема с непрекъснатото вземане на кредити

Онлайн кредитите са чудесен инструмент за посрещане на належащи нужди, спешни ремонти или други внезапно възникнали разходи. Те обаче не са начин да се издържате, затова е важно да си дадете ясна сметка за финансовото си поведение.

Ако няма месец, в който да не взимате нов кредит или заем от приятел, значи имате проблем, който обаче не кредитите ще решат.

За какво взимате кредити

Първо си отговорете на въпроса за какво взимате кредити - за да плащате сметки, за да си купувате нови вещи или да покриете спешни ремонти по колата или жилището.

След това си отговорете честно на въпроса “мога ли без това нещо, за което взимам кредит". Със сигурност можете да живеете и без нов модел телефон, маркова чанта или екзотична екскурзия, която просто не ви е по джоба. Дайте си почивка от такива харчения за 6 месеца и ще видите изключителна промяна на финансовото ви състояние.

Ако взимате кредити, за да погасявате сметки, имате две възможности за действие - да разсрочите плащанията във времето на по-малки вноски и/или да прекратите услугата, която ви е трудно да плащате.

Имайте предвид, че сметките за вода и електричество се променят значително, когато сте с нови електроуреди и със сменени водомери. Ако плащате прекалено високи сметки, позвънете в дружествата, за да изясните ситуацията, понякога става дума за недоразумения, за които няма смисъл да плащате.

Как връщате кредитите

Когато взимате кредит, най-важно е да следите за размера на вноската и сроковете за връщане. При подписване на договора за кредити на вноски се фокусирайте точно върху тези параметри - каква вноска ще внасяте и за колко време. Преценете добре възможностите си и не взимайте кредити, които няма да можете да изплащате.

Откъде да вземете пари, за да прекратите дълговата спирала

На първо място огледайте всичките си кредити и говорете с кредитните институции като easycredit.bg за предоговаряне на условията - по-малки вноски или по-кратък срок.

След това помислете за нов източник на доходи - допълнителна работа, допълнителни часове на сегашната ви работа, продажба на вещи, които не ползвате или отдаване под наем на машина, която имате. Това ще ви помогне да вкарате свежи пари в бюджета си, които не идват от кредит.

И живейте според възможностите си. Нужно ли е да купуваме неща, с които да впечатляваме други хора, ако това поставя в опасност финансовта ви стабилност?

Настоящата статия не съдържа професионални съвети и не взима предвид специфични за Вас обстоятелства. При необходимост от професионален съвет се обърнете към специалист.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Нина Добрев пострада жестоко при инцидент с мотор 
Мария Бакалова ослепителна в Кан
Изписаха Росица Пейчева и бебето
Големи гласове идват в Пловдив
Успешен спортист, депутат и министър празнува днес
Любов от пръв поглед в семейството на двойка от "Един за друг"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).