Обявиха резултатите от проучване на общественото мнение за условията и качеството на живот в българските градове
. Според българите най-важните показатели за един добре устроен град са обществен транспорт, повече възможности за работа, сигурност и безопасност. Добър градски транспорт и пътна инфраструктура, както и наличието на паркоместа са посочени не само като най-важни фактори за създаване на добре устроен град за живеене, но и като области от градоустройството, които се нуждаят в най-голяма степен от подобрение наред с грижата за околната среда и оптимизиране на разходите за живот.
Модернизацията на уличното осветление може да доведе до 25 - 45% спестяване на енергия и да осигури за градовете дори средносрочна възвращаемост на инвестицията за високо технологични и енергийно ефективни осветителни решения.
Наличието на повече и по-добри работни места се смята от гражданите за един от най-важните приоритети през следващите две години
. Подобряването на облика на града и използването на модерно и красиво улично осветление биха могли значително да подобрят градския пейзаж и да засилят туристическия интерес към населеното място. Това би могло да допринесе за откриването на нови работни места в магазините, ресторантите и хотелите, разположени из красиво осветените улици на града.
Чувството за сигурност и безопасност са друг много важен фактор за създаване на добри условия за живот в градовете. Според 24% от българите сигурността и безопасността по улиците е ключов ангажимент на градската управа в следващите 2 години. Според проучване, направено в Обединеното Кралство и Съединените Американски Щати, високо технологичното улично осветление би могло да допринесе за намаляване на престъпността до 20%.
Международното проучване сочи, че подобреното улично осветление осигурява по-добро наблюдение и проследяване на потенциалните престъпници, което увеличава превенцията на престъпни намерения. Освен това, с подобряване на уличното осветление се засилват чувството на гордост и принадлежност към общността, както и неформалният социален контрол.
Източник: ПОТВ