Сменят името на връх Шипка?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (12)
09:53 / 01.04.2018
13593
Нова подписка с искане до президента Румен Радев да бъде върнато най-старото име Свети Никола на старопланинския връх, където през 1935 година е осветен от цар Борис ІІІ Паметникът на свободата тръгва от Стара Загора и Габрово. Обществената инициатива е провокирана от новото изследване на историка проф. д-р Петко Ст. Петков от великотърновския университет "Св. Кирил и Методий“ под наслов "Книга за върховете Свети Никола и Шипка“, пише в. Монитор.

В томчето, издадено преди броени дни от ИК "Български бетселър“ ученият  припомня, че по силата на тоталитарен указ от 1977 година в момента  на сакралния за българи и руси старопланински  проход има два върха с едно и също име Шипка.

По-високият (1326 м), на който е монументът фигурира в десетки карти (руски и немски отпреди и по време на освободителната руско – турска война) като свети Никола. В съседство е и истинският, възпят от дядо Вазов връх Шипка (1232 м). На него по време на войната е бил разположен командният пункт на генерал Столетов, неотдавна дори беше възстановена и замлянката му. Връх Свети Никола се споменава от пътешественика  Феликс Каниц и пруския военачалник Молтке, чешкия историк Иречек и мн. др.

За този топоним говорим дори пред султанския съд разгромения от русите Сюлейман паша, а в стенографските протоколи от  учредителното Велико народно събрание през 1879 е взето решение на връх свети Никола да бъде въздигнат храм-паметник . По ирония на съдбата може би единственият у  нас връх , кръстен преди столетия на православния светец  сменя името си след 9 септември 1944 година с указ №557 на президиума на НС на НРБ от 17 ноември 1951 г. и става Столетов връх. Със същия указ е преименован и връх Али ботуш на планината Славянка , който става Гоцев връх. 26 години по-късно , след докладна от някогашния първи секретар на ОК на БКП – Стара Загора Вълчо Найденов Тодор Живков , в качеството си на председател на държавния съвет го прекръщава в Шипка.

Второто преименоване води до пълно объркване както сред историци, така и сред екскурзоводи, които се чудят как да представят пред туристите сраженията за отбраната на прохода, коментира проф.д-р Петков. Той е категоричен, че прекръщаването е станало под натиска на група местни "патриоти“, макар самият Живков много добре да е знаел истината. Запазено е негово слово , произнесено на 25 август  1957, в което някогашния Първи заявява: "Тук , на старопланинските върхове Шипка и Столетов…“.

Под  сурдинка се разказва, че смяната дошла след недоволство от страна на Леонид Брежнев, че чутовният връх е кръстен на…императорски генерал.   Искания за възстановяване на името Свети Никола е имало вече на два пъти, напомни ученият. През 2014 година едното е стигнало до президента Росен Плевнелиев, но той отказал като аргументите много напомняли аргументите от Живково време.Имало и втори опит, но в началото на 2017 година неофициалният отказ бил "копие“ на първия. Проф. Петко Ст. Петков е инициатор и за поклонението в памет на Васил Левски да става на 18, а не на 19 февруари, така както е според използвания у нас Григориански календар.


Виж коментарите (12)
Още новини от Национални новини:
"Ние, потребителите": Скандална нелоялна практика на туроператор
Дете е със сериозни изгаряния след взрив на газова бутилка
Мариана Кукушева: Това е най-големият великденски подарък за всич...
Радев с остра позиция за създаването на частна детска болница
Успокоиха ни за цените на агнешкото, яйцата и козунаците за Велик...
Йотова от Първомай с първи коментар за промените в закона за хаза...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).