Лекар: Смяната на часа е от значение за правилната и хармонична работа на целия човешки организъм

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (1)
18:38 / 25.10.2024
5722
Определената последователност от повърхностен, дълбок и REM сън с определена динамика на физиологични параметри, като мозъчната активност, промени в мускулния тонус, в кръвното налягане, в пулса, в дихателната честота, в дишането през нощта наричаме качество на съня. И когато здравият човек преминава през всички тези етапи нощно време, казваме, че има качествен сън, а когато ритмиката е нарушена, тогава сънят не е качествен и може да има последствия в следствие на това. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ специалистът по медицина на съня д-р Петър Чипев.

Промяната на часовниковата стрелка при смяната на лятното и зимно часово време влияе на секрецията на мелатонина или хормона на съня, който оказва влияние и регулира секрецията на много хормони в организма. И една такава промяна, макар и наглед незначителна, е от значение за правилната и хармонична работа на целия човешки организъм.

По думите му сънят се влияе от всичко, което заобикаля и се случва на човек през деня: емоционални състояния, физическо, психическо натоварване, заболявания, приемна храна, на течности, прием на лекарства, излагане на слънчева светлина.

"Един здрав сън се характеризира и със сънуване, което е признак на добър сън. Ако действително нямаме никакъв спомен от това как сме спали, и особено ако това е придружено с будения нощно време или със сънливост през деня, трябва да помислим евентуално и дали няма някакъв проблем докато спим,“ отбеляза той и допълни, че както малкото количество сън, така и многото количество сън също влияе зле.

Има група нарушения на съня, които наричаме циркадни нарушения и те са заболявания именно на биологичния часовник, разказа още специалистът и обясни, че те са свързани най-често със забавена фаза или със забързана фаза на съня. Това не е само по себе си болест, подчерта той. "То може да провокира такива състояния и има ефект върху много други болести, които нямат общо със сън, като сърдечносъдови и най-вече метаболитни, свързани често с диабет, хипертония и други.“

Виж коментарите (1)

Още по темата (804):
16.04.2025 25% ръст на туристите отчете Пампорово през зимата
12.04.2025 Сняг вали в Пампорово и по високите части в Смолянско
10.04.2025 Явор Гечев: Череши, праскови и кайсии тази година няма да има!
09.04.2025 До 15 см е новият сняг в Смолянско, ограничено е движението
08.04.2025 НИМХ: Силен вятър и валежи от дъжд и сняг ни очакват утре
07.04.2025 Цените скачат драстично! Овощар: Дръвчетата измръзнаха, почти 100% от реколтата е унищожена
Още новини от Национални новини:
Наталия Киселова: Нека да видим какво ще съдържа искането на през...
Очаквано преизбраха Слави Трифонов за лидер на ИТН
Тъжна вест! Отиде си известна родна актриса
Режисьор съсипа Кирил Петков след поредния му гаф: Защо бе, Кирчо...
Започва дълго чакано затопляне! На места температурите ще достигн...
Патриархът се включи в шествието в подкрепа на изучването на рели...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).