Кравето масло на едро у нас е двойно по-скъпо от това в ЕС

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
11:08 / 15.04.2020
2844
Кравето масло на едро у нас е двойно по-скъпо от това в ЕС. Това показва проучване на пазара на Института по аграрна икономика. Причината за това според тях е, че разчитаме предимно на внос, който сега е по-скъп заради по-трудните доставки.

По-голямата част от маслото, което достига до трапезата ни, е внос. Затова всяка трудност при доставката прави разходите за транспорт и логистика по-големи. Ударът на кризата с коронавируса вече се усеща по веригата. Така през последния месец килограм масло на едро у нас се е търгувал за малко над 14 лв., докато средните цени по другите европейски борси са били около 6,80 за кг или казано иначе – наполовина, показва анализът на икономистите.

"Количествата, които се произвеждат в страната са крайно недостатъчни, за да задоволят потреблението. Вътрешното производство може да задоволи до 30-40 %. Маслото не е уникален случай – така че всичко това, което се случва в момента – тези логистични проблеми, с транспорт, с доставки по цялата верига, се отразяват на цената и на самата реализация на продукта", посочва Божидар Иванов от Центъра за изследвания в селското стопанство.

Според експертите, които следят пазара на едро у нас, разлика в цените при нас и при другите в Европа – има, но тя е много по-малка. Разминаването идва тъй като у нас се отчитат цените на маслото преди да достигне до магазините, а в другите държави – още в самото начало на веригата, когато излиза от мандрите, преди да е обработено и пакетирано.

"Естествено, че в страните с големите производители ще намерим по-изгодната цена, тъй като тя е без логистичните разходи. В момента имаме един марж между 12 и 14 лева на кг масло при еднакво съпоставимо качество – разбира се това масло може да го намерите на 5 евро – т.е. с 2 лв. по-евтино. Но като отчетем, че Полша е хиперпроизводител на масло ще си намерим отговорите на въпроса", коментира Владимир Иванов от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

Според бранша - консумацията на масло у нас е малка – средно по 80-90 тона на месец. А произведените от нашите мандри количества засега са напълно достатъчни, за да задоволят това потребление.

"Около 50 % от маслото на нашия пазар е българско. Почти 80-90% от българските предприятия имат такова производство, но сега го реализират към сладкари, шоколадопроизводвтво, хлебарство. Не е проблем, ако има такова търсене, маслото да се разфасова и да се задоволи крайния потребител", казва Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите, цитиран от "Нова ТВ".

Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
Предлагат по-тежки закони за пияни и дрогирани шофьори
Ще има ли поскъпване на шезлонгите и чадърите, говори министърът
Баташката "Св. Неделя" - църквата, в която влизаш с наведена глав...
Според Атанас Пеканов следващото плащане по ПВУ, ще е наполовина
Надути цени "дерат кожите" на клиенти по Южното Черноморие
Василев за Борисов: Нека да видим програмата му и ще говорим, до ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).