Гешев пита КС: Недосегаем ли е президентът?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (31)
12:51 / 27.01.2020
5052
Главният прокурор Иван Гешев иска задължително тълкуване на разпоредбата от Конституцията, свързана с имунитета на президента и вицепрезидента. Тя гласи, че президентът и вицепрезидентът не носят отговорност за действията, извършени при изпълнение на своите функции, с изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията. Според члена, те също така не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбудено наказателно преследване. 

"Разкриване на смисъла на разпоредбата на чл. 103 от КРБ е необходимо, тъй като нормата е лаконична и не дава еднозначен отговор на поставения с настоящото искане въпрос", сочат от държавното обвинение.

Иван Гешев пита съдиите каква е разликата между държавна измяна и престъпления против републиката, както и дали се припокрива държавната измяна с престъпления против републиката.

В мотивите си той посочва, че са налице противоречиви становища относно това дали наказателното производство трябва да бъде спряно или прекратено, когато се установи, че има наличие на данни за съпричастност на президента, респективно вицепрезидента, към извършването на престъпление, което е обект на разследване.

В искането за образуване на тълкувателно дело главният прокурор обръща внимание, че тъй като питането не е свързано с конкретно поведение на президента или вицепрезидента, то няма пречка КС да се произнесе.

Гешев представя и своето становище. Според него може да се извършва проверка на държавния глава и вицепрезидента.

Той обръща внимание, че при разследването на престъпление се изисква това да стане в спешен порядък и доказването на авторството не би могло да е след изтичане на няколкогодишен период.

Закрепването на необходимите доказателства в рамките на образувано наказателно производство е единствената възможност производството да обезпечи ефективността си, посочва Гешев. Според него застъпването на това становище осигурява в най-пълна степен обективната истина чрез своевременно събиране на доказателства. Според него идеята на конституционния законодател не е била да се създадат недосегаеми лица.

Гешев дава пример с престъпленията против транспорта, където следствените действия имат неотложен характер. Според него, ако пособно престъпление бъде извършено от президента или вицепрезидента, а разследването започне след края на мандата им, то разследващите органи изпадат в ситуация да не могат да осъществят законосъобразно и успешно разследване.

Главният прокурор също така е на мнение, че в понятието нарушение на конституцията трябва да се включат преките нарушения на основния закон, които държавният глава би могъл да извърши при престъпване на задълженията си, а също така и престъпленията. Според Гешев нарушението на основните права на личността - право на живот, право на лична свобода и неприкосновеност, неприкосновеност на жилището, се ползват с изключителна степен на закрила. Точно затова те представляват и нарушение на конституцията, пише Гешев в искането си до КС. Предстои съдиите да се произнесат по допустимост на искането.

Виж коментарите (31)
Още новини от Национални новини:
Предлагат по-тежки закони за пияни и дрогирани шофьори
Ще има ли поскъпване на шезлонгите и чадърите, говори министърът
Баташката "Св. Неделя" - църквата, в която влизаш с наведена глав...
Според Атанас Пеканов следващото плащане по ПВУ, ще е наполовина
Надути цени "дерат кожите" на клиенти по Южното Черноморие
Василев за Борисов: Нека да видим програмата му и ще говорим, до ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).