Еротични надписи писали предците във Варна

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
17:15 / 14.05.2017
3913
Графитите не са съвременно откритие и това го доказват многото надписи, открити на различни археологически обекти. Вероятно най-старият във Варна е от 2-3 век и се намира в една от нишите на Големите римски терми в морската столица. Подробностите разказва Теодор Роков от Регионалния исторически музей във Варна.

Каква е разликата между графитите сега и преди?

В днешно време графитът представлява цветно изображение върху нещо. В древността обаче това е надпис или схематично изображение, издраскано върху мазилка. Това се обяснява с липсата на цветни бои, те са били скъпи, сложни и недостъпни за обикновените хора, но и запазена марка при изобразяване на царското семейство и украсяване на публични сгради.

Във Варна в Римските терми има много графити. Те са на старогръцки и латински език, има и чисто еротични. От Средновековието има доста графити в Аладжа манастир. Те вече имат религиозен характер.

Къде може да се видят надписите?

Тези от Аладжа манастир са на място. От Римските терми мазилката е смъкната, правено е опит да бъдат укрепени, много от тях са в състояние, че не позволява да бъдат излагани пред публика, но са добре фотографирани.

Галериите, които са били използвани за търговски помещения, едно от най-интересните изображение е на древното пристанище на Одесос. Нарисувана е сцена на разтоварване на товарен кораб- малка лодка, която е привързана към кораб с характерната за това време "птича " украса. Те са били използвани за превоз на зърно. Помещението, където се намира този надпис обаче затворено със заварена решетка. Периодично дъжда, който се просмуква през стените, оказва влияние върху този много интересен графит.

На кои Терми се намира?

На Големите римски терми в Гръцката махала до храм "Св. Атанасий".

Като датировка?

Може би 2-3 век, най-големият разцвет на Одесос. Някой, който е виждал как се разтоварва кораб, го е направил, впечатлен от това, което е видял.

Какво са рисували нашите предци?

От периода на езичеството имаме бойни сцени, конници, ловни, изображения на елени, човешки лица, които се свързват може би с шамански ритуали. Изображение на женско божество в полов акт, което се свързва с вярванията на българите. Когато се приема християнството, изображенията коренно се променят. Правят се риби, кораби, кръст, които са символи на християнската общност. Откриват се предимно в скални манастири. Някои от монасите пишат, че са живеели на съответното място.

Източник: БНР


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Предлагат по-тежки закони за пияни и дрогирани шофьори
Ще има ли поскъпване на шезлонгите и чадърите, говори министърът
Баташката "Св. Неделя" - църквата, в която влизаш с наведена глав...
Според Атанас Пеканов следващото плащане по ПВУ, ще е наполовина
Надути цени "дерат кожите" на клиенти по Южното Черноморие
Василев за Борисов: Нека да видим програмата му и ще говорим, до ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).