ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Добромир Иванов: Държавата няма политика на привличане на чуждестранни инвеститори
Автор: Ива Дойчинова 19:24 / 03.11.2023Коментари (0)1345
©
За да станем по-богата държава, трябва да създаваме продукти и услуги, които продаваме навън, и да привличаме инвестиции. Това каза изпълнителният директор на BESCO Добромир Иванов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Третият фактор, който определя БВП на страната ни, е вътрешното потребление, допълни той. "Това, което се получава в момента в България, е, че ние на теория казваме, че БВП в България върви нагоре, но това е предимно от вътрешно потребление. Отчитаме, че сме въртели повече пари в държавата през годината, но това не е направило хората по-богати. С вдигането на заплатите се вдига и инфлацията. За хората, които не са обвързани с повишаването на заплатите, става още по-скъпо и при тях покупателната способност намалява“, посочи Димитров.  

Държавата няма политика на привличане на чуждестранни инвеститори. Нещо повече – тя не насърчава и българските производители, подчерта изпълнителният директор на BESCO. Големите инвеститори предпочитат нашите балкански съседи. "В Македония, в Сърбия, в Румъния, в Гърция има сделки от по 100-200 милиона и нагоре, понякога и над милиард. България не е имала инвестиции над 100 милиона може би от 15-20 години. Това, с което ни бият, колкото и да звучи странно за някои, е държавната помощ. Получава се конкуренция – ако някой ще инвестира 1 милиард в региона, държавите наддават на практика на пазарен принцип“, обясни той.  

Затова BESCO предлага промени в Закона за насърчаване на инвестициите, свързани с по-ефективна държавна подкрепа. Европейският съюз разрешава в неразвитите региони извън столицата до 50-60% държавна помощ. "За около седем години държавата си връща тези пари – през данъци, през осигуровки, през разкриване на работни места. Ако държавата ни ще дава повече пари, за да привличаме или насърчаваме инвеститори, много важно е кой точно ще бъде насърчен. Нещо с много ниска добавена стойност няма смисъл да бъде насърчавано. Промените, които предлагаме, касаят компании, които са извън София и които са средно- и високотехнологични, плащащи поне 50% от средната заплата за общината. Инвеститорът може да е стратегически по-малък, инвестицията му да е само за 5 милиона, но за самия регион той може да е стратегически. Целта на BESCO е да няма хора в страната, които да нямат избор за кой да работят“, подчерта Доброслав Димитров.  

В следващите месеци промените в закона могат да влязат за разглеждане в Народното събрание, смята изпълнителният директор на BESCO. Те обаче са само първата стъпка. "Следващата много важна стъпка е как ние привличаме инвеститори, какъв е брандът на България, как да работим така, че в следващите 10 години, ако някой мисли за Балканите и за България, да мисли за иновации, за технологии и много възможности. В самите институции в момента има разбиране за това нещо“, смята Доброслав Димитров. 

Той даде пример с Агенцията за малки и средни предприятия, която през тази година успява да позиционира страната ни много добре на няколко големи събития. "Хубаво е, че в момента в България има вече много добре глобално стоящи компании, които са на българи предприемачи, които в последните години с труда си и своите продукти са успели да станат добре разпознаваеми в света. Това да ни разпознават с киселото мляко и Христо Стоичков е много симпатично, но светът се променя и до розовото масло и киселото мляко можем да сложим най-големите каргодронове например. Но това трябва да бъде национална политика категорично“, допълни Димитров.   

Част от готвените промени касаят и олекотяване на административните процедури за инвеститорите, отбеляза той. Друга част са насочени към насърчаване на работодателите, които желаят да развиват умения и да преквалифицират работниците си. Голяма тема е и образованието. "Няма как да минем без спешни реформи, които в момента са стартирани. В момента се водят и работни групи, и разговори за много фундаментални промени в образованието, за които трябва тепърва да има комуникация в обществото, за да се разбере коя е посоката и защо“, коментира Димитров.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Абитуриентски балове 2024
Нов ГКПП Рудозем-Ксанти
49-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян
Спас Гърневски
Д-р Иван Чомаков
Славчо Атанасов
Иван Тотев
Здравко Димитров
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: