Брокер: Тези, които искат да си купят имот с ипотечен кредит, биха били по-спокойни с приемане на еврото

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
12:25 / 20.03.2023
21005
Високите нива на инфлацията накара много българи да решат да спасят парите си като купят нов имот. В последните месеци обаче купувачите са изплашени не само от стопяването на средствата им, но и от предстоящото влизане на България в Еврозоната. Официално то беше отложено и няма да се случи на 1 януари 2024 г., но макар и със закъснение тази крачка ще бъде предприета.

И до приемането на еврото в България жилищният пазар няма да спира да расте и все повече хора ще искат да инвестират в него преди тази промяна. От друга страна обаче влизането на България в Еврозоната би дало по-голямо спокойствие и стабилност на всички хора, които искат да си купят имот, но нямат спестени средства и се налага да изтеглят кредит. Това обясни изпълнителният директор на агенцията за недвижими имоти "Адрес“ Гергана Тенекеджиева в подкаста на Economic.bg – "Едно наум“.

Преди влизането в Еврозоната със сигурност ще има много хората, които искат да вложат спестяванията си в нещо, което е много познато за тях – в България това са жилищата“, казва Тенекеджиева.

Тя сравнява ситуацията около влизането в Еврозоната с инфлацията, когато от страх да не загубят парите си, хората "се редяха на опашка“, за да купят имот.

Смятам, че до влизането в Еврозоната пазарът ще продължава да бъде активен, имайки предвид, че през последната година спестяванията са се увеличили средно с 8% и най-големият ръст е на тези между 50 и 100 хил. лв. Там ръстът е 18%. Всъщност, това са хората, които купуват имоти.“

Това е един от въпросите, които си задават повечето хора, особено всички онези, които имат ипотечен кредит. Според имотния експерт, именно приемането на еврото ще донесе по-голяма стабилност при кредитирането.

Все пак статистиката показва, че страните, където се оперира с евро, са с изключително ниски лихвени проценти. Това означава, че ще даде по-голямо спокойствие, сигурност на хората, които ще купуват с ипотечен кредит“, казва Тенекеджиева.

Повод за притеснение няма и за хората, които вече имат ипотечен кредит, тъй като България все пак е обвързана с валутен борд, казва Тенекеджиева.

Тя е на мнение, че еврото като единичен фактор не би повлияло драстично на цените на имотите.

Само влизането в Еврозоната няма да повлияе на цените. Това, което определя цените, основно са "двигателите", наречени търсене и предлагане, както и цената на парите. Така че какво ще се случи дългосрочно, не може да кажем. Трябва да наблюдаваме с какви темпове ще се справя пазарът“.

Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Божидар Божанов: Това, което направи президентът, го тълкувам кат...
Финансист: Ще започне да се вижда съвсем ясно как разходите много...
Евродепутат: Действията на президента Радев нямат отражение нито ...
Възрастен българин май ще постави рекорд за брой години като голя...
Съборът на БЛС: Не може да се очаква европейско здравеопазване с ...
Наталия Киселова: Нека да видим какво ще съдържа искането на през...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).