Бизнесмен: Не може най-големият курорт в България да тъне в мрак 9 месеца в годината

Автор: Цвети Тончева
Коментари (0)
20:05 / 20.03.2024
31655
Слънчев бряг да стане селищно образувание, ако трябва и град, след като държавата в продължение на десетилетия не може да приеме необходимите законодателни промени за уреждане на статута на националните курорти. Това предлага зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) Веселин Налбантов, съобщиха от организацията.

"Не може най-големият курорт в България да тъне в мрак 9 месеца в годината, а бизнесът да не може да оперира", посочи той.

В момента в курорта е издигната невидима Берлинска стена, чието влияние обаче се усеща както от живеещите целогодишно на територията на Слънчев бряг, така и от посетителите на курорта. В едната част на Слънчев бряг, която се управлява от община Несебър, има улично осветление, сметоизвозване и грижи за инфраструктурата през цялата година, докато източната, която се управлява от държавното дружество "Слънчев бряг“ АД, се стопанисва активно единствено през три месеца от годината, обясни Налбантов.

Инвеститорите в курорта плащаме данъци и местни такси, но не можем да работим през по-голяма част от годината, заради което ние губим приходи и туристи, а хазната – приходи, обясни Налбантов.

От години национално представената организация с 36 регионални структури БХРА настоява за уреждане на статута на националните курорти, но въпреки че за това са необходими минимални законодателни промени и основно желание от страна на управляващите да се справи с проблема, това не се случва дълги години.

В резултат на това всяко лято се повтарят едни и същи проблеми с поддържане на инфраструктурата – водна, електрическа и пътна, а приходите на държавното дружество се формират основно от дейността на паяците в Слънчев бряг, които от своя страна отблъскват туристите и повече пречат, отколкото да помагат на туризма, обясниха от БХРА.

В момента туристическият бизнес съвестно плаща всички местни данъци и такси, но парите, които се събират, не се инвестират обратно в курортите, обясни председателят на БХРА Георги Щерев. Дори и да искат общините нямат законово право да влагат пари в инфраструктурата на Слънчев бряг, която се стопанисва от държавното дружество, допълни Налбантов.

Необходимо е да се приема търговска схема за съответния национален курорт, да се определи транспортната схема, да се поддържа общата инфраструктура, да се въведат изисквания за чистота, озеленяване и паркоподдържане, осветление, качество на настилките на пътищата и алеите в курортите, а в случай, че инфраструктурата не се поддържа, да се предвидят санкции. Освен това трябва окончателно и трайно да бъде решен въпросът с осигуряването на надеждна охранителна дейност, да се предвидят противопожарни служби на територията на курортите, да се рекламират целево, да се контролират шума, да се инвестира в озеленяване. Нужна е и политика по застрояването, сметосъбиране, категорични са от БХРА.

Виж коментарите (0)

Още по темата (111):
12.05.2024 Kъмпингуването изживява своя Ренесанс
11.05.2024 Нови забрани за алкохол и по-големи санкции в известен курорт
10.05.2024 Потокът на туристите от Германия, Великобритания и Полша се завръща
10.05.2024 В Гърция бият тревога
08.05.2024 Страшен порой се изля над столицата
08.05.2024 Любим на стотици хиляди хора плаж ще продължава да стои затворен
Още новини от Национални новини:
Тежка катастрофа спря движението за "Маказа"
Времето днес леко ще ни пообърка
Томина неделя е! Ето какво не трябва да правите днес
Kъмпингуването изживява своя Ренесанс
Източните Родопи пазят драматично минало
Румен Радев присъства на 148-ата годишнина от Априлската епопея в...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).