Банкер: Кредит от 100 000 лв. за 20 години при 5% лихва месечна вноска ще е 659.96 лева

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:28 / 07.05.2025
2837
Във връзка с  въпроси относно отношенията между банките и техните клиенти след присъединяването на България към еврозоната банкерът Иво Ефтимов икономистът Георги Стоев дават отговори на някои важни въпроси.

Какво ще стане с банковите сметки в лева?

Всички сметки в лева – както на физически, така и на юридически лица – ще бъдат автоматично и безплатно преобразувани в евро. Превалутирането ще се извърши по фиксирания курс 1 евро = 1.95583 лева. Макар че окончателното решение за валутния курс ще бъде взето от Съвета на ЕС, българското законодателство предвижда приемане на еврото само при запазване на текущия фиксиран курс 1.95583 лева за 1 евро.

Трябва ли клиентите да предприемат някакви действия?

Не. Превалутирането ще бъде автоматично. IBAN номерата на сметките ще се запазят.

Ще има ли такси за това преобразуване?

Не. Законодателството забранява банките да налагат такси за превалутиране на сметки при приемане на еврото.

Какво се случва, ако клиент има повече от една сметка в евро?

Ако клиентът желае да закрие излишна сметка, може да го направи без такса в срок до два месеца след въвеждането на еврото. Обърнете внимание коя ваша сметка е основна за получаване на доходи или плащания.

Как ще се променят лихвите по кредити?

- Фиксирани лихви: Остават без промяна за целия срок на кредита.

- Променливи лихви: Базовият индекс (например средна цена на депозитите в лева) ще бъде заменен с аналогичен индекс в евро. В деня на приемане на еврото обаче общият размер на лихвата трябва да остане непроменен спрямо предходния ден.

В бъдеще лихвите могат да се изменят, но това ще зависи от пазарни условия, а не директно от самия акт на приемане на еврото. В договорите на банките има изискване за прозрачност при промяна на условията.

Ако лихвата по кредита ми се удвои, вноската ми също ли ще се удвои?

Не. Ето пример: Кредит от 100 000 лв. за 20 години при 2.5% лихва -> месечна вноска: 529.90 лв. Същият кредит за същия период при 5.0% лихва (двойно по-висока) -> месечна вноска: 659.96 лв. Увеличението на вноската е осезаемо, но не двойно.

Не е ли зле за банките, че лихвите в България ще са сред най-ниските в еврозоната? Нали банките печелят от високи лихви?

Всъщност при ниски лихви в една растяща икономика качеството на кредитния портфейл се подобрява – което носи по-добри финансови резултати за банките. Влизането на България в еврозоната е поредна стъпка в европейската ни интеграция. Само по себе си то няма да предизвика кардинални и незабавни икономически промени. Икономическите флуктуации зависят в много по-голяма степен от глобални фактори като политически решения, войни, пандемии и други.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Проф. Пламен Киров: Въпросът за референдума на президента би бил ...
Ще има ли официална визита от България с папата за 24 май?
Диана Русинова: Тази пътна маркировка не решава проблема
Политолог: Много по-важно е мнозинството какво ще реши
Върнаха живота на жена, получила инфаркт и инсулт едновременно
БСП: Време е да се присъединим към еврото


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).