БДЧР и ИАРА откриха тоновете мъртва риба в езерото, има и отклонения в показателите на водата

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
17:42 / 21.05.2020
3697
Басейнова дирекция "Черноморски район“ – Варна (БДЧР), Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Регионалната лаборатория към ИАОС – Варна извършиха проверка по сигнал за умряла риба във Варненското езеро от вчера.

Проверката е извършена вчера в участък от крайбрежието на Варненско езеро – на около 500 м  източно от "Терем – Флотски арсенал“ в посока с. Константиново (срещу ТЕЦ Варна). Там са установени големи количества умряла риба (попче и гюмюш) – в езерото и на брега. Взетите експресни водни проби за анализ от мястото не регистрират отклонения.

Ще бъдат извършени лабораторни анализи по биогени (азот амониев, нитратен и нитритен, общ азот, общ фосфор и фосфати), неразтворени вещества, БПК5 (биологично потребление на кислород) и амоняк, за да се установи причината за измиране на рибата. Резултатите от изследванията ще бъдат оповестени допълнително на страницата на БДЧР. Своевременно е уведомена РИОСВ – Варна за извършване на проверка, която да установи бреговите източници на замърсяване.

Междувременно излязоха резултатите от анализа на водните проби, взети от акватория на Варненското езеро и "Морска гара – Варна“  при предишните проверки по двата сигнала от миналата седмица.

Първият сигнал беше за червено оцветяване и мъртви делфини от 11.05.2020 г. в района на Варненско езеро "Нов канал“, непосредствено преди вливане в Черно море. Отчетените резултати показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по два показателя:  БПК5 – 5,9 mg/l при норма до 4 mg/l; общ фосфор – стойност 0,082 mg/l при норма до 0,06 mg/l.

Вторият сигнал е от 13.05.2020 г. и беше за мътни и замърсени води в района на "Морска гара – Варна“. Отчетените резултати показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по показател БПК5 - при анализа е отчетена стойност 9,1 mg/l при норма до 4 mg/l. Като индиректен параметър за съдържанието на биохимично разградимите органични вещества, резултатите от анализа по БПК5 са показателни за постъпване на органични вещества във водите. Наличието на червено-кафяво оцветяване на водите свидетелства за процеси, свързани с цъфтеж на фитопланктона.

Този браузър не поддържа видео елемента.


Nikolai Gurov

Виж коментарите (0)

Още по темата (28):
14.04.2022 От Община Варна с изявление относно повдигнатото обвинение на кмета
14.04.2022 Кметът на Варна е с повдигнато обвинение
02.06.2021 Търси се техника за прокопаване на траншея по дъното на Варненското езеро
11.02.2021 Откриха нови проблемни участъци по тръбопровода във Варненското езеро
11.02.2021 Обявиха резултатите от проверката след аварията по тръбопровода във Варненското езеро
29.01.2021 Започна работа под вода по отстраняване на аварията по тръбопровода във Варненското езеро
Още новини от Национални новини:
Обърната цистерна на АМ "Тракия", разделителната мантинела е букв...
Избират Царица Роза
Затварят част от магистрала "Тракия" за 2 седмици
Meteo Bulgaria: Слагайте мрежите и покривайте зеленчуците!
Как да охладите бирата за броени минути?
Светослав Бенчев: От 1 март 2025 г. няма да има бензин на територ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).