Акад. Петрунов: Очаква ни нова вълна на коронавируса, на второ място сме по смъртност в Европа

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (7)
09:00 / 25.08.2020
7136
Данните от последните изследвания показват, че COVID-19 става по-лесно инфекциозен, по-лесно се разпространява, по-лесно заразява хората, но е по-малко смъртоносен. Трудно е да се каже на какво се дължи това. Очевидно вирусът мутира, това заяви в Сутрешния блок на БНТ акад. Богдан Петрунов, имунолог и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Процентът на мутация на този вирус е по-малък в сравнение с тази на грипния вирус, но мутация има. Не знаем в каква насока ще продължи тя в бъдеще.

"Очаква ни сериозна нова вълна на коронавируса. Допреди седмица бяхме в първите четири страни в Европа по заразяване, сега сме на 11-то място, но по отношение на смъртността на 100 хил. души ние сме на 2-ро място, след Румъния", отбеляза имунологът.

"От епидемиологична гледна точка е важно да се отбележи, че сега разпространението е най-голямо сред хората в активна възраст - 14-25-30-годишна възраст. Четирикратно е по-висока инфекциозността на тази възрастова група в сравнение с възрастните хора. Те имат най-различни форми на социални контакти, които особено лятно време се интензивицират и младите хора са най-широко ангажирани в тези социални контакти, а това води до много по-широко разпространение на вируса", открои акад. Петрунов.

Той отбеляза, че придружаващите заболявания са важни, но не бива да забравяме, че носителството на COVID-19 може да продължи много дълго и на този етап се знае много малко за последиците.

Трудно е да кажем докога ще продължи тази епидемия. По думите на акад. Петрунов най-малко 70-80% от човешката популация трябва да бъде заразена, за да можем да говорим, че той ще затихне. Единствено в Индия, където е проведено огромно изследване сред населението, се съобщава за около 30% хора с имунитет. За първи път се съобщава такава висока цифра. Досега наличието на антитела е много ниско. Това показа, че не само наличието на антитела е водещо, а клетъчният имунитет, който трябва да се изучава, подчерта акад. Петрунов, защото той ще е в основата на т.нар. популационен имунитет, за който говорим от много дълго време.

Акад. Петрунов беше категоричен, че учебната година трябва да започне нормално при всички мерки за неразпространение на вируса. "

Носенето на маски от учениците няма да реши проблема, учителите трябва да носят, за да се пазят и да пазят и децата, но задължаването на децата да носят маски ще бъде неразбория, която няма да реши проблема", каза той.

Важно е да се вземат мерки за засилване на естествения, вродения имунитет, но това да се направи, когато човек е абсолютно здрав, препоръча той и допълни, че ранното ваксиниране срещу грип тази година би помогнала да се създаде кръстосан имунитет и да увиличи тренирания имунитет.

Виж коментарите (7)

Още по темата (17024):
09.04.2024 Лекар: Ако една майка откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Ваксините, които са в Националния имунизационен календар, да бъдат правени
08.04.2024 Проф. Ива Христова разясни за коклюша и стремглавото му разпространение
08.04.2024 Съдът оправда Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Първите симптоми са като при лека настинка! Никакво
самолечение!
08.04.2024 Костадин Костадинов се изправя пред съда заради COVID-19
Още новини от Национални новини:
Нумеролог с интересна прогноза за изборите у нас и края на войнат...
БНБ е проверила няколко кредитни институции
След срутването на подпорна стена: Продължава разчистването на АМ...
Кои действия се считат за уронване престижа на работодателя и как...
Ето го най-модерния затвор у нас за 35 млн. лв.
Велики понеделник е! Започва Страстната седмица, ето кой празнува...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).