 © Plovdiv24.bg |  | Курт Вахтер е координатор на организацията Футболът срещу расизма в Европа (ФАРЕ). Тя работи съвместно с УЕФА. По сигнал на ФАРЕ в сряда вечерта Дисциплинарната комисия на БФС отне три точки от актива на Ботев заради расистки прояви на феновете по време на мача с Левски в София на 17 август. За повече подробности по случая потърсихме австриеца в офиса на ФАРЕ във Виена.
- Г-н Вахтер, ще обясните ли как получихте сигнала за расизъм в агитката на Ботев? - Видях вече съобщението от медиите, че БФС е санкционирал Ботев. В средата на септември получихме писмо по електронната поща от България. В него пишеше, че като част от хореография поне трима фенове на Ботев са били облечени с фланелки с пречупен кръст. Пратиха ни и снимка. Освен това те обиждали черните играчи на терена, при това не само от противниковия отбор, но и от своя. Препратихме съобщението към БФС с молбата да разгледа случая и да предприеме дисциплинарни мерки. През ноември 2007 г. в София имаше конференция "Българският футбол срещу расизма", на която бяхме обсъдили проблема.- Кой ви изпрати писмото? - Работим с фен групи в 37 европейски страни. Някой от тези хора от България ни е пратил съобщението и ние го препратихме към БФС. Този човек не е анонимен, но аз не мога да кажа името му. Във футболния ви съюз го знаят. Той е бил на стадиона и свастиката му е направила впечатление.
- Може би е привърженик на някой от големите съперници на Ботев и е искал да навреди на отбора? - Безразлично ми е, а и не знам. Писмото е адресирано до нас, защото това ни е работата. Натоварени сме от УЕФА да следим за расизъм. В публиката се вижда свастика и трябваше да препратим писмото към БФС. Ние не вземаме решения, просто наблюдаваме.
- За първи път ли се стига до отнемане на точки за расизъм? - В България да, но не и в другите европейски страни. Преди време отнеха точки на отбори в Унгария и Австрия. Точка 58 от Дисциплинарния правилник на ФИФА предвижда такова наказание. Там пише, че при първия случай на расизъм на отбора се вземат 3 точки. Очевидно правилото съществува и в нормативните документи на БФС.
- Как оценявате борбата срещу расизма в българския футбол? - Доволен съм, че организирахме конференцията през 2007 г. Присъстваха президентът на БФС Борислав Михайлов и президентът на БОК Стефка Костадинова. Имаше и представители на много фен клубове. По време на дискусията стана ясно, че във вашата страна този проблем е доста сериозен. Трябва да се работи много с феновете, за да променят отношението си към различните хора, да се правят повече кампании.
- На тази конференция стана ясно, че най-много проблеми има именно с фенове на Ботев. Сам казахте, че те освиркват дори собствените си играчи. - Не бих казал, че феновете на Левски например са по-добре настроени към чернокожите, а и към играчи от други раси. Има малко европейски клубове, които могат да кажат, че нямат подобен проблем. Аз се срещнах с представител на фен клуба на Ботев, които беше заинтересуван от нашата работа. Конференцията беше добра първа крачка в борбата срещу расизма. Но дори тогава в залата имаше фен с фланелка, на която пишеше SS.
- В отбора, който спечели Суперкупата на Европа - Зенит, не играе нито един чернокож футболист. Феновете се противопоставят на привличането им. Защо омразата на някои места в Европа е толкова силна? Защо изобщо хората се мразят? - Това ще бъде дълга дискусия. Корените на проблема се крият в самото общество. Расизъм има не само към чернокожите, но и например към ромите. Неонацистки групи използват футбола, за да спечелят популярност, да намерят своето място. Може би част от проблема е имиграцията. Футболът е много популярен, той трябва да сближава хората. Влиянието му трябва да се използва, за да се справим с расизма.
Източник: в. "7 дни спорт" |