© Bulfoto | | Необходими са законодателни промени, които да регламентират отговорностите на институциите по време на кризи. Около това се обединиха експерти и институции в областта на сигурността по време на кръгла маса на тема "Управление на кризи". Страната ни вече е започнала с превантивни мерки срещу нови наводнения и други природни бедствия.Закон за кризите поискаха експерти и институции в областта на сигурността. В момента понятието "криза" в закона е изведено само като "военнополитическа криза" и според експертите има правна дупка. Целта на въвеждането на подобно понятие в родното законодателство е да регламентира кой какви задължения и отговорности има при възникването на криза - било тя природно бедствие или терористичен атентат.
Като най-актуален въпросът с наводненията беше и най-широко обсъждан. Началникът на пожарната комисар Николай Николов съобщи, че Министерството на околната среда и водите вече е започнало да картографира застрашените от наводнения зони.
От Столичната община пък са започнали нов иновативен проект, субсидиран от Министерството на образованието в Германия. Става въпрос за уреди, които ще измерват периодично покачването на язовирите и реките, като информацията ще бъде светкавично изпращана в общината, за да се вземат превантивни мерки.
От пожарната информираха и че са провели обучение с над 3000 доброволци за реакции по време на кризи. С картографирането на кризисните точки пък се бърза, за да могат обектите да бъдат предвидени при изготвянето на бюджета за 2015-а. |