Спортните новини: Днес (0) | Вчера (11)
Виктория Радева с нов рекорд в родния шахмат
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:34 / 17.02.2014Коментари (1)1883
12-годишната пловдивчанка стана най-младата състезателка, класирала се на финал при жените
Известни са финалистите за 78-мото държавно индивидуално първенство по шахмат за мъже и 63-тото държавно индивидуално първенство по шахмат за жени, които ще се играят от 10-ти до 18 май 2014 г. в Козлодуй.

В зала "Москва" на "Новотел" Пловдив завършиха полуфиналите, които се играха от 10-ти до 16 февруари. Първи при мъжете и жените са съответно ГМ Петър Дренчев с 6,5 т. и ММ Светла Йорданова със 7 точки. Неизвестните за първите 5 места при мъжете и първите 4 места при жените бяха до последния момент на първенствата.

При мъжете единствено ММ Димитър Мархолев и Любомир Данов си бяха осигурили класиране с реми в последния кръг, водейки с половин точка пред противниците си преди последния такъв. Шахматната борба за останалите три места беше изключително оспорвана. Преди последния кръг трима шахматисти бяха с по 5,5 точки, а с 5 точки - пет състезатели. На първа дъска двамата водачи завършиха наравно в личната среща. На останалите турнирни дъски по-опитните и титулувани шахматисти спечелиха партиите си.

Така в крайното класиране първите четири места с по 6,5 точки заеха ГМ Петър Дренчев ("Марек Юнион Ивкони"), ГМ Петър Г. Аранаудов ("ЦСКА" София), ММ Димитър Мархолев ("Локомотив" София), Любомир Данов ("Юрий Бендерев" Перник). На пето и шесто място с по 6 точки завършиха ММ Радослав Димитров ("Булмекс - шах", Велико Търново), ММ Спас Кожухаров ("Локомотив 2000", Пловдив). Вторият турнирен показател определи последната квота за ММ Радослав Димитров.

При жените опитната ММ Светла Йорданова водеше еднолично на по-младите си противнички с актива си от 6,5 точки след 8-мия кръг. След неочакваните обрати при останалите състезателки, поради постоянните цайтноти, съпровождащи играта им, преди последния кръг, Мария Васова беше на второ място с 6 точки, а Цвета Галунова - трета с 5,5 точки. Следваха ги Нургюл Салимова с 5 точки и Виктория Радева с 4,5 точки. Първите три места бяха ясни, но неизвестните за четвъртото място продължиха до края на първенството, като своите шансове имаха двете титуловани млади надежди на България. Виктория Радева постигна бърза победа срещу Цвета Василева. Партията между Нургюл Салимова и Мария Васова беше решаваща за крайното класиране. На 10-годишната Салимова и беше необходимо единствено победа за класиране за финалите Двубоят завърши наравно и с равен резултат от по 6 т. четвъртата квота и право за участие получи Виктория Радева. При равенство на точките първият показател е резултатът в личната среща.

И така шахматистките, получили квоти за държавното индивидуално първенства, заели първите четири места са: ММ Светла Йорданова ("Етър", Велико Търново) - 7 т., Мария Васова ("Асеновец 2006", Асеновград) - 6,5 т., Цвета Галунова ("Марица Изток", Раднево) - 6 т., Виктория Радева ("Спартак") Пловдив.