 © |  | Ръководството на пловдивския колоездачен тим "Цар Симеон Рея96" и пресслужбата на клуба излизат с нова своя инициатива за приобщаване на повече хора от различни възрасти към колоезденето. Призивът на всички в клуба е повечето българи да се качват и карат поне веднъж седмично велосипед. Инициативата ще премине под наслов "Колоездене за здраве!" и стартира в началото на следващия месец юни.
Любителите на колоезденето въпреки натоварения живот в България и пълен с грижи и задължения все повече и повече се срещат в парковете, морските градини, планините и на други места приятни за отдих. Колоезденето е спорт, който развива почти всички мускули в човешкият организъм: крака, ръце, гръб, корем и други. Физическите упражнения поддържат костите, ставите и мускулите в добро състояние. Те подобряват обмяната на веществата, повишават устойчивостта на организма към стрес и депресия. Стремете се поне 5 пъти седмично да тренирате по половин час дневно. Ако вече сте се отказали, опитайте се да установите защо се е стигнало до обездвижването ви и изберете нова програма, която по-точно отговаря на вашите потребности. В хода на изпълнението участват голяма група мускули. При интензивно натоварване пулсът се учестява достатъчно, за да се тренира устойчивостта на сърдечносъдовата система. Колоезденето повишава съдържанието в кръвта на хормоноподобни вещества като ендорфините, които предизвикват добро самочувствие, стимулират кръвообращението, поддържайки артериите, вените и сърцето здрави, и ускоряват метаболизма (скоростта, с която клетките изгарят енергията), като предпазват от напълняване. Казано накратко, колоезденето разширява обема на белите дробове и засилва кръвообращението, способства за доброто функциониране на сърцето, повишава имунитета, улеснява храносмилането, поддържа ставите подвижни, нормализира телесното тегло и повдига настроението. Упражнения, които ускоряват пулса с 50-75% от максималните за вас нива (приблизително 220 минус възрастта ви), се класифицират като средно интензивни, а тези, които го зачестяват дори повече, се смятат за силно интензивни. При повечето хора редовните тренировки със средна интензивност напълно задоволяват потребностите на организма. Колоезденето с висока интензивност е подходящо за атлети, занимаващи се професионално със спорт, и за тези, които желаят да постигнат спортна форма над средното равнище, но не и за хора, които не са тренирали.
Проверявайте периодично пулса си по време на упражнения. Ако не сте по-напреднали, не допускайте той да надвишава максималната граница за средна интензивност, съответстваща на вашата възраст. Ако възникнат затруднения при измерването на пулса, използвайте следното практическо правило, валидно за по-леките упражнения като ходенето: Ако можете да разговаряте, докато тренирате, значи не се пренатоварвате, а ако можете да пеете, е добре да повишите нивото на трудност. |