Ботев се завърна в Европа с победа
Автор: Екип Plovdiv24.bg 18:49 / 04.07.2013Коментари (334)40377
© sports.kz
Отборът на Ботев Пловдив се завърна след 18-годишна пауза на европейска сцена с победа. В мач от първия предварителен кръг на Лига Европа "канарчетата" се наложиха като гост с 1:0 над казахстанският Астана. Единственото попадение в срещата реализира Томаш Иршак в края на първата част.

Домакините навлязоха в срещата по мобилизирани и успяха да създадат няколко добри положения за гол, но блестящия в този мач вратар на пловдивчани Адам Стаховяк бе на ниво и с няколко добри спасявания отчая играчите на Астана.

Постепенно Ботев наложи своя стил на игра и между 20-30 минути на двубоя успяха да създадат няколко положения за гол, като най-близо до отбелязването беше Абел Анисе. Дошлият от ЦСКА играч се освободи от играч на домакините и стреля, но ударът му бе отразен от Ерич.

Минута преди края на първата част падна и единствения гол в срещата. Негов автор стана полузащитника на "канарчетата" Томаш Иршак, който завърши по отличен начин многоходова комбинация.

Малко след попадението на пловдивчани, Стаховяк за пореден път показа своята класа и спаси удар на нападател на Астана.

Играещият с резервния си виненочервен екип тим на Ботев започна по-активно през втората част от своя противник. В 52

-ата минута Вандер Виейра стреля от около 30 метра, но стража на казахстанци показа, че следи играта внимателно и спаси. Само няколко минути по-късно Анисе получи пас от Вандер в пеналтерията на домакините, но от чиста позиция стреля неспокосано и пропиля чудесна възможност за второ попадение.

В 61-ата минута Астана осъществи бърза контра, която завърши с пас към резервата Кояшевич, който стреля опасно, на за късмет на "канарчетата" коженото кълбо се отби в левия страничен стълб.

Последната четвърт на двубоя Мъри Стоилов върна своите възпитаници в своята половина и подходи с по дефанзивна игра, с оглед гола, който пловдивчани вкараха на чужд терен и дебнеше своя опонент на контра.

Все пак Ботев успя да устиска гола преднина и си тръгнаха с един добър резултат от Казахстан преди реванш, който е след седмица на стадион "Лазур" в Бургас.

Астана - Ботев 0:1
0:1 Иршак (44)

Астана: Ерич, Дмитренко, Игуманович, Бейсебеков, Зелао, Коробкин, Нурдаулетов, Конисбаев (Кояшевич), Фокси, Исламхан (Куат), Нузербайев

Ботев: Стаховяк, Христов, Спрокел, Грънчаров, Минев, Иршак, Галчев, Анисе (Костов), Вандер (Неделев), Ромарио (Дяков), Огнянов