Впрочем, бившият кмет не се е откъснал изцяло от градските дела. Той е шеф на общинските съветници от ВМРО - НИЕ, макар партията и да е в опозиция. На Атанасов, както и на останалите съветници му се полага месечно възнаграждение малко над 400 лева плюс право на представителни пари за гориво, литература и телефони. Горе-долу още 400 лева, но срещу фактура.
Дясната ръка на ексградоначалника - бившият зам.-кмет Александър Долев - не се върна в София, където живее от края на миналия век със съпругата си. Назначен е за регионален ръководител на "Топливо" и твърди, че е доволен от статуквото. Работата ми е интересна, предприятието има 8 бази и 30 обекта в трите области - Пловдивска, Смолянска и Пазарджишка, и нещата са организирани много добре, разказва Долев. Честно казано, не ми липсва общината, там беше лудница - приемал съм по 50 -60 души на ден, спомня си без нотки на носталгия бившият вице. И допълва, че няма поглед върху работата на новите управници, но неговият приемник инж. Димитър Кацарски се справя добре.
Ексзам.-кметът Александър Константинов се е регистрирал на трудовата борса и получава прилично обезщетение. Ще му плащат до ноември, пък и има доходи от спестените преди време пари. Свободен човек съм, нямам парични проблеми, споделя ведро Константинов, навъртял 40 години трудов стаж. Бившият вицеградоначалник, прочут като работохолик и добър професионалист, скептично се отнася към новата власт.
Поне засега не виждам в управлението на града неща, за които бих могъл да кажа: "Браво, че успяха да го направят", разсъждава Константинов. И отбелязва, че преди изборите на активистите от ГЕРБ им беше лесно да критикуват градския бюджет, че няма ръст на собствени приходи, но сега, когато вече са на власт, бюджетът е почти същият. Чакам да видя какви ще бъдат приоритетите и си задавам въпросите, дали ще разширят ЦДГ "Космонавт" и дали ще завършат детската градина на ул. "Лъджене", щом се смятат за по-кадърни от нас, коментира Александър Константинов. Засега единственото хубаво е, че Бойко Борисов даде 7,5 млн. лева за софийския боклук, отбелязва бившият вице. И критично пита: А защо мълчат за транспортния подлез "Модър - Царевец", за който преди изборите ни проглушиха ушите?
Георги Търновалийски, бивш зам.-кмет по европейски политики, сега е общински съветник от БСП, също в опозиция. Ексшефът на НАП работи в консултантски бизнес в сферата на данъчно законодателство. Фирмата е негова. В местния парламент Търновалйиски е включен в постоянната комисия по финанси и бюджет. Признава, че въпреки нападките от страна на новите, изпитва удовлетворение, че Водният и транспортният проекти на обща стойност 200 милиона лева, са подготвени в по-голямата си част по негово време.
Бившият главен секретар Борислав Инчев засега е без работа. Той кандидатства за място на управител пак в общината, но на новата структура, наречена "Информационен център".
Бойката Сияна Кехайова, доскорошна шефка на Инспектората, или общинското ФБР, също е клиент на Бюрото по труда. На нейно място и досега не е назначен титуляр, нито има информация за извършвани проверки.
"Чета си книжки, гледам си детето, мъжът ми е щастлив, че съм у дома и винаги е сготвено вкъщи", разказва Кехайова, която беше взела страха на недисциплинираните граждани. На въпрос, как й се вижда новата власт, бившата шефка на Инспектората лаконично отронва: "По-добре е да не казвам нищо".
И Иван Георгиев, бивш директор на "Градини и паркове", за когото всички районни кметове, включително и от ГЕРБ, се отзоваваха с похвали, разчита на обезщетение от Бюрото по труда. Надявам се, че ще си намеря работа, не губи кураж Георгиев.
"Дадох си малко време да си поема въздух", признава ексдиректорката на "Общински пазари" Кристина Йончева. Тя е с две висши - педагогическо и юридическо образование, и твърди, че няма притеснение от безработица. Имам 2-3 възможности, но вече няма да търся работа в публичен сектор, защото тя е неблагодарна, споделя Йончева. Тя е огорчена, че са я освободили, въпреки усилията, които е полагала спрямо пазарите.
Безработна е и бившата шефка на дирекция "Правна" Савина Петкова. Ексдиректорът по стопанската политика Георги Божев, освободен на 19 декември, също е на борсата след 25 -годишен стаж.
В това няма трагедия, нормално е новият кмет да подбере свой екип, коментира кадровата чистка бившият общинар. Уволнението ми не е политическо, защото не съм член на партия, а е въпрос на доверие, философски разсъждава Божев.
Бившият директор на "Реклама и концесии" Иван Странджев получава обезщетение от Бюрото по труда и използва свободното време, за да си подготви седмата си стихосбирка. Той е спечелил субсидия от 20-те хиляди лева, които се заделят годишно от общинския бюджет за литератори.
До десетина дни книгата ще бъде готова, казва Странджев.