Пловдив си взе последно сбогом с една от легендите на Локо - Тодор Атлиев
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:33 / 15.12.2010Коментари (38)13334
©
На вчерашния ден взехме последно сбогом с една от най-изтъкнатите и обаятелни фигури от първите десетилетия на нашия клуб. Това е Тодор Атлиев - човек, защитавал близо 10 години фланелката с червено-черно-белите цветове.
Роден е на 18 юни 1927г., своите първи футболни стъпки прави в католическия спортен клуб "Петър Парчевич". През 1943г., едва 16 годишен, дебютира за мъжкия отбор в мач срещу "Трицвет" Чирпан.

През 1945г., при обединението на "Парчевич" и "Спортклуб", е единственият състезател от своя отбор, извоювал титулярно място в легендарния спортклубски тим. Макар да не се минало без куриоз: ако и дотогава да играел ляв защитник, първоначално Тодор Атлиев заел мястото на... дясно крило - само там се "отворило" място.

Впоследствие обаче Атлиев заиграва като централен нападател - където е неговата стихия. Бърз, елегантен техник, същевременно мощен и напорист нападател - роден голмайстор! Младостта му, обаянието, самочувствието и фината техника пленяват сърцата на пловдивчани. Закономерно, в първата изобщо анкета на местния "Отечествен глас" за "Футболист на Пловдив" (1947г.), Атлиев спечелва първото място, изпреварвайки такива утвърдени вече звезди като Иван Лазаров, Тодор Тодоров, Христо Бъчваров, Георги Кекеманов.

В интервю, заснето на 12 август 2008г. Тодор Атлиев още се усмихваше, припомняйки си как той, тогава едва 20-годишен, е задминал "големите батковци" в тази престижна анкета.

На 1 февруари 1948г. Атлиев записва името си в историята на пловдивския футбол - при това с постижение, ненадминато досега. В този мразовит ден се играе мачът от Пловдивска областна дивизия "Славия" Пловдив - "Ботев при ДНВ". Този дерби-мач е решителен за първото място - победителят би имал най-големи шансове да оглави класирането, а оттам - и да извоюва право на участие в държавното първенство.
Още в 4-та минута "Ботев при ДНВ" открива резултат (Тодор Тодоров). Не минали десетина минути, когато Атлиев изравнява. След още две минути прави 2:1, след нови три минути - 3:1.

Мачът завършва 4:2 за отбора в червено-черно-бяло, а Тодор Атлиев записва най-бързия хеттрик в историята на пловдивския дерби-мач: три гола за пет минути!

През август 1949г. на игрище "Юнак" в София националният отбор играе срещу "Славия" Пловдив контролен мач - пловдивчани заслужено печелят с 2:1, а автор на победния гол е Тодор Атлиев.

Месец по-късно започва реорганизацията на спорта, Атлиев е студент и като такъв може да играе само в "Академик" Пловдив.

През 1952г. най-сетне успява да се завърне в отбора. Повторният му дебют се оказва на висотата на неговата класа: защото на 16 март 1952г. първенството на елитната група се открива в Пловдив, гост на "Локомотив" е безапелационният шампион от предходното първенство - ЦДНВ, чийто капитан д-р Ст. Божков поема обещание отборът в новото първенство да не допусне загуба. Тя обаче е факт още на старта: "Локомотив" надделява с 1:0 над наистина знаменития си противник. Своя дял за победата дава и напористата, интелигентна игра на Тодор Атлиев.

Същия сезон той става реализатор №1 на дузпи в първенството - със 100% успеваемост. За отбора играе до 1954г., а след кратък престой в "Динамо" (гара Кричим) преустановява активната си дейност на състезател.

През последните няколко години Тодор Атлиев бе съпричастен на инициативата за възстановяване на автентичния ранен летопис на "Локомотив" Пловдив. Той бе и сред гостите "Черно-бялата Коледа" през 2007г.

Дни преди тазгодишната "Черно-бяла Коледа", на която щеше да бъде сред най-почетните и заслужили гости, Тодор Атлиев се раздели с този свят.

Свеждайки глави - нека почетем светлата му памет. Бог да го прости!

Източник: Lportala.net

Показва коментари на Силвестър Спасов

Национал на ЦСКА-София: Прекарах доста добри години в Локо (Пд)
Фенклубът на Локо: Плътно зад отбора! Нека заедно спечелим този изключително важен мач!
Честит рожден ден на един от най-емблематичните пловдивски треньори!
Крумовград се мести на "Лаута" заради разрив в отношенията с ПФК Ботев
Крушарски: Томаш е два пъти по-голям късметлия от мен, но нещата не винаги се получават