Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Спортни зали или празни халета?
Автор: Диана Бикова 12:50 / 29.04.2025Коментари ()6547
©
Читател на Plovdiv24.bg обърна внимание на сериозен казус, свързан с физкултурните салони и спортните зали на училищата. Ето какво ни написа:

"Обръщам се към Вас с молба за съдействие и задаване на въпроси към г-н Димитров - кмет на град Пловдив.

Защо всяка една зала към учебни заведение (без изключение), която е построена през последните 10 и повече години, както и тези, които кметът откри през настоящия мандат - към ЕГ "Иван Вазов" и "Екзарх Антим I", са без оборудване? Без баскетболни кошове, волейболна мрежа, хандбални врати и други. 

Какво всъщност открива кметът, както и предишните заемащи този пост? Спортни салони и зали или празни халета? Какво ще правят учениците в така горделиво откритите съоражения? Ще се гонят, ще стоят на трибуните, за да гледат в нищото или ще спортуват?

Оборудването на една такава зала е в порядъка на 50-70 хиляди лева, която никое училище не може да осигури самостоятелно, а за построяването им се отделят повече от 2 милиона.

Както научаваме от медиите, пари се отделят за надзор на двата стадиона, в порядъка на няколко стотин хиляди лева, сега ще се дават 4 милиона за обновяване на залите около Гребната база, отпускане на средства за ФК "Марица" и още какво ли не, а общината няма пари, за да оборудва училищните спортни зали! И ние очакваме децата да започнат да спортуват, да се развива масов спорт! И да са останали такива деца, които намаляват с всяка изминала година, то те няма как и къде да го правят! До кога ще има пари за едни, а за децата ни няма да има?"

"Най-често се преценява бюджета по програмата и дали е допустим този разход. Ако не е, трябва да се предвидят пари. Така е почти навсякъде" - коментира в отговор заместник-кметът с ресор "Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование" Владимир Темелков. Самият той не е  възложител на цитираните по-горе обществени поръчки за ЕГ "Иван Вазов" и "Екзарх Антим I".

Процедурите са проведени в предишния управленски мандат затова потърсихме коментар от бившия заместник-кмет по спорт, младежки дейности и социална политика и настоящ общински съветник Георги Титюков.

"Понеже не е строителство, а обзавеждане и оборудване, обикновено не се включва в КСС-тата към строителство. Така беше не само в спортните зали, но и в Социалните жилища и в Центъра за обслужване на едно гише в "Столипиново". Обзавеждания и оборудване не се включват към строителството, освен, ако не са климатични или други по-специфични системи към сградата. Не се включват кошове и мрежи за волейбол" - обясни Титюков.

Поръчки за оборудване може да обяви голяма община или или упълномощен от кмета негов заместник или районен кмет. Като пример Титюков посочи, че за детската градина в кв. "Съдийски" е упълномощил кмета на район "Централен" да я проведе. Преди обявяването обаче трябва или да има заложени средства в бюджета, или на упълномощения възложител изрично да се каже, че е без осигурено финансиране. 

Поръчката може да се обяви и от директора на съответното училище, като парите са от делегирания бюджет или изрично от бюджета на община Пловдив. Според Титюков обаче няма никаква пречка директорът, както може да купува всякакви пособия и обзавеждане за кабинети, така може да купува и пособия за физкултурния салон.


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Sportni-zali-ili-prazni-haleta-2537772
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.