В Смолянско регистрират рекорден брой измамни телефонни обаждания през последните дни

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
12:40 / 20.10.2007
1078
"Въпреки че служителите на РПУ Смолян заловиха група от телефонни измамници, чиито жертви станаха две жени от Смолян, обажданията по телефона по познатите вече схеми за измама не намаляват, а точно обратното - наблюдава се скок на подобни телефонни обаждания през последните няколко дни. Десетки сигнали от граждани са постъпили в РПУ - Смолян през последните 2-3 дни за това, че са получили обаждания по телефона по познатите вече схеми на измами. За щастие, засега няма нови жертви на измама", съобщи регионалният говорител на МВР Добрина Ангелиева. Предвид зачестилите опити на измамниците да намерят нови "жертви", от ОДП напомнят на гражданите схемите, по които работят измамниците и ги предупреждават да не се доверяват на телефонните разговори.
Първата схема е измама с пътнотранспортни произшествия. По телефона се обажда най-често мъжки глас и хлипайки или плачейки пита: "Позна ли ме? Ох, много съм загазил..." Жертвата разпознава в гласа някой свой близък и оттук нататък измамникът се възползва от това заблуждение и представя следната версия - че е извършил пътнотранспортно произшествие, при което или тежко е ранил, или е убил човек и в момента е задържан и до него стои или дознателят, или прокурорът. След това дава телефонната слушалка на мнимия полицай или прокурор, който съобщава на жертвата, че нещата с нейния роднина "могат да се уредят", но е необходимо да се плати известна сума пари. На адреса на жертвата се изпраща непознат с таксиметров автомобил, който да получи парите. Втората схема е измами с ваучери на различни мобилни оператори. Извършителите звънят на домашен телефон, който в повечето случаи избират произволно. Обикновено целта е да попаднат на възрастен човек. След като по гласа разберат, че разговарят с възрастен човек, измамниците питат: "Позна ли ме?" или казват: "Здравей, братовчеде! От кога не сме се чували!" и т.н.. Жертвата припознава по гласа някой свой роднина или приятел и го назовава поименно. Измамникът се възползва от заблудата, която е създал и започва да обяснява, че е изпаднал в беда и се нуждае от помощ. Обяснява, че му се налага да разговаря по телефона, но в момента няма възможност да си купи ваучери. След което моли потърпевшия да му закупи ваучери ( например три броя) с уговорката, разбира се, че по-късно ще му възстанови изхарчената за тях сума. В някои случаи измамникът се обажда повторно, за да му бъдат продиктувани кодовете на ваучерите и по този начин да може да ги използва. В други случаи той моли жертвата да се срещнат някъде в същото населено място, където живее потърпевшият, за да му ги предаде. В тези случаи на уговорената среща обаче, за да вземе ваучерите пристига трето лице, под предлог, че "роднината" или "приятелят" е ангажиран в момента и няма възможност да дойде лично.

При тези измами сценарият приключва така: след като номерата на ваучерите са продиктувани или са предадени на третото лице, в крайна сметка се оказва, че посоченият роднина или приятел не се е обаждал и не е изпращал никакъв познат, за да вземе ваучерите. Тогава хората разбират, че са измамени.

Другият вид измама е с колети от чужбина. На домашен телефон се обажда лице, което се представя за познат или близък, който живее в чужбина и казва на адресата, че му е изпратил колет, в който има голяма сума пари. От получателя на колета се изисква да отиде в град Пловдив, да носи със себе си дадена сума пари (1000-2000лв), да се свърже с трето лице на посочен от мнимия приятел мобилен телефон и след като се срещне с него, да му предаде парите и да получи колета. Непознатото лице обяснило на мъжа, че не трябва веднага да отваря пакета, защото е внесен нелегално в страната и някой може да ги наблюдава, след което изчезнало в неизвестна посока. След като по-късно отворил колета, потърпевшият намерил в него само нарязани хартийки и бутилки с вода. Предлагането на привидно изгодни сделки за закупуване на различни стоки е следващият вид измама.
За да не стават жертви на подобен род измами, полицията съветва гражданите да проявят изключителна бдителност, да не се доверяват безпрекословно на едно телефонно обаждане, колкото и убедително да звучи то или колкото и трагично да звучат представените ситуации, а най-напред да се уверят, че наистина им се е обадил техният близък и в никакъв случай да не избързват да дават пари. Ако получат обаждане подобна измамна схема, да не бързат да дават пари, а най-напред да се свържат с близки и познати, за да изяснят дали човекът, който им се е обадил, е в действителност роднината или приятелят, за когото се е представил. Ако не успеят да изяснят тези факти, най-добре е хората да не бързат да предприемат действия преди да се убедят в истината и да потърсят веднага помощ от полицията.



Източник: р. "Фокус" - Смолян

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Затварят пътя между две пловдивски села
Дивашки екшън в ресторант, един е в болница в Пловдив
Възстановиха 13 500 лева на пострадал болен мъж
МВР Пловдив за ПТП-то на пътя за Девин: Мотористът не е виновен
Тежка катастофа край Пловдив, движението е затруднено
РИОСВ – Пловдив почисти екопътеки в резерват "Червената стена"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).