Да, правата се дадоха на Столична община, но се ползва от Банкя, ние искаме същото - нека де възстанови като общинска собственост, пък ние пак ще сме доволни. Ние сме в абсолютно аналогично положение, защо за Банкя да може, а за Нареченски бани - не", настоява общинарят.
Вече трети кметски мандат на селото има несполучливи опити да се стигне до разбиране от страна на държавата и тя да възстанови собствеността върху банята. Още повече, че тази година, на първи юли, нареченци ще честват 120-тата годишнина от експлоатацията на първия минерален извор, с което се е сложило началото на курорта.
Преписките на община Асеновград, която официално има право да настоява за връщане на собствеността на банята от държавата, е от повече от десет години. Резултат обаче няма. Грехота е минерални извори с толкова добри качества да не се ползват, а банята в центъра на селото да е пресъхнала от забвение, оплакват се в курорта. "Нареченски бани загива, ако държавата не ни подаде ръка, а ние сами да подкрепим туризма тук. Това място за нас може да стане българските Карлови вари, точно същите са доказаните показателите на минералните извори", заяви кметът Бакалски. Още повече, че в момента в курортна вече отварят врати поне четири нови частни болници за долекуване, които също ползват минералните води.
Източник: КРОСС