С масово шествие от читалище "Христо Ботев", през площад "Свобода" и край паметника на Орфей и Евридика към централната част на града, участниците ще дефилират на 22 юни от 20.00 ч., а на 23 юни от 21.00 ч. е традиционната Орфеева вечер - поздрав от децата на Смолян към всички гости и приятели, дошли в люлката на античния певец, съобщиха от пресцентъра на община Смолян.
Петнадесетите Международни Орфееви празници ще завършат на 24 юни следобед с голям гала-концерт на най-добре представилите се. За да е здрава връзката с традицията и корените, и тази година в проявите ще присъстват персонажите на Орфей и Евридика, издават от общината.
До момента са заявили участие 19 ансамбъла, 18 танцови състава, 40 групи и оркестри и над 100 индивидуални изпълнители. Всички ще получат паметни грамоти, а отличените - златен плакет, сувенири и дребни подаръци, пакети с ученически пособия, лакомства, фанелки, шапки, албуми и др. Домакините са подсигурили 150 гидове - учители и ученици от училищата в Смолян и най-вече от ГПЧЕ, които ще развеждат своите гости и ще им показват хубостите на Смолян и региона.
Малко история, предоставена от пресцентъра на община Смолян
Първите Орфееви празници са проведени на 8 юни 1968 година край Смолянските езера - /най-горното езеро/. 120 куб. м дървен материал е използуван за изграждане на сцена върху водното огледало за изява на първите ентусиасти. Вечерта, освен най-хубавото от родопската песен, беше показана балетна композиция "Орфей и Евридика" в изпълнение на балета на Софийската опера и артисти от столични театри. 4000 деца и младежи поставиха началото. Празникът беше посетен масово от смолянчани и жителите на всички селища в Смолянско.
По време на Вторите, през 1969 г., беше открит емблематичния паметник на скулптура Любомир Далчев - Орфей и Евридика, до някогашното кино "Дружба". В Четвъртите поред Орфееви празници участваха 2600 деца от Смолянско и страната. Надсловът им е: "Фолклорът и децата". Тогава идват и първите гости от чужбина. Откриването им бе на градския стадион. Тогава се появи голям детски гайдарски оркестър, а вечерта се проведе импозантно светлинно шоу над скалата "Невястата".
От 1970 г. празниците са национални. От 6 до 9 юли се проведоха Първите национални детски фолклорни Орфееви празници и отново край Смолянски езера. Участваха 2 100 деца. Между 14 и 16 юни 1985 г. са Четвъртите. За първи път Планетариумът в Смолян показа на децата сеанса "Пътуване с Орфей". Отново имаше гости от чужбина.
През 1988 г. празниците слязоха в града. Ливадите започнаха да се реституират и празниците станаха невъзможни на старото място. В петото издание взеха участие 2000 деца от всички фолклорни области на страната. Имаше гости от Молдова, Гърция и Македония. Седмите се проведоха от 16 до 18 юни 1992 г. В Орфеевата вечер взе участие балетът на Пловдивската опера. В ролята на Евридика бе прочутата Вера Кирова. Празниците минаха под патронажа на вицепрезидента на република България Блага Димитрова. Те бяха открити от Елка Константинова - министър на културата, а поетесата поздрави домакините, децата и гостите по време на Орфеевата вечер...
В 15-те издания на Орфеевите празници са пяли, танцували и свирили повече от 32 000 деца и младежи от България и над 1100 гости от чужбина. В организацията им са взели участие десетки творци и дейци, организатори и деятели на културата и просветата от Смолян и страната. Като сценаристи са привличани Никола Гигов (най-често), Светозар Казанджиев, Иван Караджов, Борислав Геронтиев, Стоян Георгиев, като режисьори: Еди Шварц, проф. Хачо Бояджиев, Асен Гавраилов, (който с неговите четиринайсет огъня запали костюмите на няколко деца), Стефан Мушатов, Атанас Димитров и др. Сред организаторите са: Никола Симеонов, Костадин Куклев, Симеонка Попова, Евтим Герзилов, Димитър Малашинов, Шинка Мусурлиева, Илия Белчилов, Румяна Харадинова, Маргарита Василева и още десетки работещи в областта на просветата и културата.
От сцената на Орфеевите празници е поела творческата кариера на Златина Узунова, Мая Увалиева, Фанка Койнарова, Сийка Хълбукова, Златко Кафеджиев, Таня Скечелиева, на много известни днес гайдари, инструменталисти, танцьори и разказвачи. Орфеевите празници, независимо от управлението на града, всякога са били най-светлата и чиста усмивка на Смолян, доказателство за искреното му преклонение пред фолклора и грижа за младите дарования.