Заедно с родители и близки децата се събраха в църквата "Св. Никола", където участваха в празничната утринна литургия. С празнично шествие, начело с отец Йордан, малките момиченца, облечени като булки, отидоха до параклиса "Св. Богородица - въведение", известен като "каленичката", където бе отслужен водосвет за здравето им и за късмет в бъдещето. Всички отново се върнаха в храма, където се състоя ритуалът "наричане". В ритуалът се включи и кметът на община Асеновград д-р
Христо Грудев, който подчерта, че общината прави всичко възможно традиционните празници и обичаи да бъдат съхранени, развивани и популяризирани. Ние трябва да ги съхраним за поколенията, защото те ни карат да се чувстваме българи.
Празникът "Каленица" се чества в Асеновград всяка година на Еньовден повече от век. Празникът е смесица от християнската традиция и езическите вярвания и ритуали. Обичаят се свързва и с боготворенето на Света Богородица. "Каленица" е гръцка дума и означава красива, млада булка. Според историците началото си този празник води от гръцките квартали на Станимака (Асеновград), по-късно смесен с българките обичаи.
Традицията повелява: Няколко дни преди празника всеки квартал избира своята "каленица", момиче до 10 г. Вечерта преди Еньовден съседски девойчета посещават дома на избраницата и носят своите талисмани - пръстени, копчета, фиби и ги слагат в меден съд с "мълчана вода", която се налива при ритуална тишина. Съдът се покрива с бяла кърпа и се оставя да "спи" в двора под овощно дърво или розов храст. От този съд, след църковните ритуали, най-голямата "каленичка" вади предметите и ги подава на "каленицата" от миналата година, която предсказва бъдещето на момичетата.
На този ден църквата празнува и рождението на Св. Йоан Кръстител. Той се ражда няколко години преди Христос, като неговата мисия е да прокара пътя на Христовото учение сред юдейския народ. Той пръв започва покръстването на юдеите във водите на р. Йордан. Според българските народни обичаи този ден се нарича и Еньовден - Денят на слънцето. От този ден слънцето започва бавно да "умира" и годината да клони към зимата.