БДЗП наблюдава египетски лешояд със сателитен предавател

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
12:34 / 25.08.2010
1370
БДЗП наблюдава млад египетски лешояд с най-модерната технология за телеметрия, след като неотдавна му беше поставен сателитен предавател още преди птицата да излети за първи път от гнездото. Лешоядчето има мисия и тя е да пренася предавателя по два пъти в годината над три континента по време на миграцията и зимуването си.

Модерната технология ще хвърли светлина върху живота му и слабо известните миграционни пътища и места за зимуване на птиците от България. В желанието си да му вдъхнем дръзновение, сила и борбеност, а и защото е излюпено в земята на древните траки, кръстихме лешоядчето, избрано да носи предавателя, Спартак.

Малкото, което ще осъществи важната за опазването на своя вид задача, е първото излюпено от двете малки в гнездото тази година. Родителите му гнездят на скала в близост до Природозащитен център "Източни Родопи" в гр. Маджарово и са подпомагани от разположената наблизо площадката за подхранване. През последните години тази двойка лешояди е най-успешната в България. Майката на Спартак беше опръстенена през 2005 г. и оттогава с два различни мъжки (след смъртта на първия от пестицидно отравяне през 2008 г.), отгледа общо 11 малки.

Спартак направи първия си полет преди няколко дни и сателитният му предавател започна да излъчва сигнал за местоположението му. Първата седмица след излитането Спартак обикаля заедно със своето братче или сестриче близките околности на гнездото, като не се отдалечава на повече от километър. В понеделник той беше сниман от екипа на БДЗП в отлично състояние на площадката за подхранване на лешояди край Маджарово, а по-късно беше наблюдаван да пие вода от коритото на река Арда. На Спартак предстоят още около две седмици в близост до гнездото и площадките за подхранване в Родопите. В това време той трябва да закрепне и придобие майсторство в полета - задължителни условия за успешно завършване на предстоящата миграция на повече от 5000 км.

Въпреки многото заплахи за вида в България, голяма част от причините за наблюдаваното изчезване на египетските лешояди от страната ни се крият в Близкия Изток и Източна Африка. С експедиции в Турция и Етиопия през 2009 г., БДЗП вече започна изследователска програма, целяща откриване на зимните квартири на българските птици и заплахите, които ги застрашават там. През септември и декември тази година на екип на БДЗП предстоят две експедиции до Судан и до Етиопия и Кения.

Закупуването и поставянето на предавателя е финансирано от Ед Кийбъл от Кралското дружество за защита на птиците - Великобритания (RSPB), Дейвид Броудли (Richmond & Twickenham RSPB Group), Барбара Крос и Майкъл Робъртс (RSPB). 

Това е едва третия предавател, поставян на египетски лешояд в България. БДЗП постави за първи път сателитно устройство на египетски лешояд през 2001 г. Тогава птицата достигна до Чад в Централна Африка, където зимува, но там предавателят й спря да предава. Вероятно лешоядът е загинал при неизяснени обстоятелство. Втората птица с предавател, поставен от Зелени Балкани през 2008 г., достигна западния бряг на Синайския полуостров в Египет, където е възможно да е загинала от удавяне при пресичане на Червено море.

 


Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Пловдивско село побеля след голяма градушка
Предупредиха жителите на село до летище "Пловдив": Чуват се гърме...
Силна градушка удари част от Родопската яка край Пловдив
Седем арестувани след екшън като по филмите в пловдивско село
Иван Русинов, който гълташе кренвирши в "България търси талант", ...
Мария от пловдивското село Войсил отглежда 200 овце, има 4 деца и...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).