Общината завърши инвентаризацията на уличното и парковото осветление в Пловдив, обясни зам.-кметът
Георги Григоров. Това се налага, за да може цялата система да бъде оценена след това от лицензиран оценител и заведена към дълготрайните активи на Община Пловдив. В това число ще бъде включена и инвестиционната програма от 3,5 милиона лева на „Обелос Пловдив" АД, което е само експлоатационно дружество и в баланса му няма заведени дълготрайни материални активи за осветлението, поясни заместник-кметът Григоров.
Инвентаризацията показва 18 хиляди стълба и 800 захранващи табла в Пловдив. Над 80 процента от кабелната мрежа на осветлението се нуждае от подмяна. Има и спешни зони, където въобще няма прекарана такава мрежа и липсва осветление, обясни инж. Григоров. Той посочи парка в кв. Коматево, парк „Лаута", както и подлезите, които не са дадени на концесия - на бул. „Цариградско шосе" и „Ландос", както и на бул. „България" след колелото на панаира. В тези подлези осветлението е изпотрошено и не работи и трябва да се смени, коментира Григоров.
Община Пловдив ще възложи на Технически университет София да изработи предварително задание за проектиране на цялостна рехабилитация и развитие на уличното и парково осветление в града, на базата на което да се изработят и проекти за финансиране. Инж. Григоров ще поиска от районните кметове справки за обектите, които до момента нямат осветление, за да бъдат включени в проектирането.
Специалистите от ТУ ще изработят също задание за проект за Контрол и управление на транспортните потоци в града, в това число и на градския транспорт. За целта общината ще предостави Общия устройствен план, карти и статистики на специалистите от Транспортния факултет на ТУ.
Ще бъде изработено и още едно задание за изграждането на оптична мрежа за електронна комуникация между всички общински институции, които са разположени на различни места в града. По този начин ще подобрим сериозно работата на администрацията, категоричен е Григоров.
Целта на проектите е да се финансират от структурните фондове или директно от Брюксел по програми извън структурните фондове, където общините кандидатстват и получават грантово финансиране до 60 - 80 процента от стойността на проекта.