Започва реставрацията на една от най-красивите къщи в Стария град

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
17:49 / 26.03.2023
4858
Утре ОИ "Старинен Пловдив“ дава началото на консервационно-реставрационните дейности по Къща Павлити, известна още като Синята къща. 

За 294 календарни дни и срещу сумата от 149 966,03 лева без ДДС ще бъдат реставрирани фасадите. Средствата са осигурени от община Пловдив и собствени приходи на института.

Консервационно-реставрационните дейности, изпълнени в съответствие с проект, съгласуван от Министерство на културата по реда на Закона за културното наследство, трябва да приключат не по-късно от 15 декември 2023 г.

Автор на проекта по част КРР е реставраторът Никола Стоянов.

Договорът за изпълнение е сключен с фирма "Рестстрой" ЕООД въз основа на резултатите от приключилата обявена обществена поръчка по реда на Закона за обществените поръчки.

Предстои да се възстановят мазилките и да се изпишат трите фасади по оригинал. Къщата е ремонтирана преди време, тогава покривът е бил възстановен и при него няма проблем. Актуалната реставрация засяга само фасадите, които в момента са обрушени .

Къща "Павлити" е възрожденска сграда, разположена на пл. "Св. Неделя" в подножието между Джабаз тепе и Небет тепе. Построена е в средата на XIX век и е била собственост на богатия търговец от Пещера Георги Павлити (Политоглу). С пищната си декорация, характерното еркерно наддаване и изписания холкел, обектът е един от пространствените и градоустройствени репери в тъканта на Стария град.  

Сградата е обявена за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата през 1949 г. и притежава статут на недвижима културна ценност от "национално значение".

Къщата е отчуждена през 1966 г. и е предадена на управление "Старинен Пловдив". В следващите 3 години е извършена мащабна реставрация на сградата при спазване на оригиналните строително-конструктивни методи, от Националния институт за паметниците на културата.  Декорацията по фасадите и полихромната интериорна декорация са възстановени по оригиналната схема. Запазени са, консервирани и експонирани по местата им много оригинални фрагменти.

След реставрацията през годините е използвана за представителна приемна на Комитета за изкуство и култура. Била е седалище на Национален дарителски фонд "13 века България“, Студентски дом и Общинска фондация "Пловдив 2019“.

През 1982 г. къщата е сериозно засегната от пожар на втория етаж. През 1983-1985 г. след решение за аварийни и спасителни консервационно-реставрационни работи по стенописите от специалисти от НИПК са спасени стенописите от стаята с медалионите. Те са пренесени на нова основа, монтирани по местата им и експонирани. Възстановена е полихромната декорация в интериора и по фасадите с някои промени.

Виж коментарите (2)

Още по темата (223):
01.05.2025 Пловдивчанин: Ще станем за смях на света. Направо нямам думи
07.04.2025 Кметът разпореди ограничаване на автомобилите в Стария Пловдив
06.04.2025 Реставрират още къщи в Стария град
01.01.2025 Музей, какъвто няма досега в България, ще отвори врати в Пловдив през 2025
г.
17.11.2024 Съгласувателни процедури спънаха важен обект в Пловдив
09.10.2024 Стряскащи данни за броя на колите в Стария Пловдив
Още новини от Новини от Пловдив:
Митов за контрабандния канал в Пловдив: Изслушайте полицаите, но ...
Новото бижу на Стария Пловдив
Обрат! Ученичка е виновна за инцидента с моторист в Пловдив
Мъж, изнасилвал 15-годишна, е в ареста в Пловдив
Най-новите данни: Бясното строителство в Пловдив продължава
Социалистка е новият шеф на тотото в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).