ВКС взе безпрецедентно решение за мръсния въздух в Пловдив
Върховният касационен съд (ВКС) взе безпрецедентно решение, с което задължи властите в рамките на една година да предприемат всички мерки, за да изчистят мръсния въздух в Пловдив. Делото бе заведено с колективен иск от фондация "Асоциация да европейска интеграция и права на човека" срещу Община Пловдив и РИОСВ през 2010 г.
С него се настоява съдът да определи срок, в който местната администрация и екоинспекцията да предприемат мерки за чистотата на въздуха и като резултат да има не повече от 35 дни в годината с превишаване нормите на фини прахови частици.
"Такова дело не е печелено досега в България. Безпрецедентно е за страната" - коментира председателят на асоциацията адв. Михаил Екимджиев пред репортер на Plovdiv24.bg. Юристът уточни, че все още не се е запознал подробно със съдебното решение и припомни, че при завеждането му от общината обвинили асоциацията, че иска да злепостави Пловдив.
Припомняме, че делото за мръсния въздух в Пловдив беше заведено преди 11 години. Гражданите се позоваха на данните, събрани между 2007 и 2011 г. От тях се вижда, че пределната норма от 50 mg/m3 твърди прахови частици във въздуха на града е била превишавана близо 200 пъти на година само през 2010 г. въпреки бракониерското преместване на измервателната система.
Всички експертизи са платени с лични средства на адв. Михаил Екимджиев и общественика Любозар Фратев. Двамата като ищци са инвестирали около 20 000 лева в изследванията. "Умишлено не предявихме имуществени претенции, въпреки че от общината твърдяха обратното - че сме искали да продъним общинския бюджет", коментира още юристът.
Според екологичната експертиза по делото най-голям принос за замърсяването има битовото отопление. След него се нареждат транспортът, индустрията и зимното поддържане на улиците с пясък и сол. Битовото отопление допринася с близо 75% от вредните емисии на прах. Следва транспортът с 14% и индустрията с между 7 и 14%. Експертизата ясно показва, че мръсният въздух в България е социален проблем, защото хората предпочитат да се отопляват със замърсяващи енергоизточници като въглища, дърва и изгаряне на всякакви други материали в най-бедните квартали. Въпреки това ВКС обявява, че институциите не са изпълнили задълженията си и са нарушили европейските директиви за чистотата на въздуха (Директива 2008/50/ЕО). Българското законодателство също задължава властите да опазват чистотата на околната среда и атмосферния въздух.
Делото е за нарушения през периода 2007-2011 година и съдът приема, че ефективни мерки не са предприети и до днешна дата, защото България е осъдена за мръсния въздух и по делото пред Съда на ЕС. Поради това ВКС задължава институциите да приемат спешни мерки за решаване на проблема в рамките на една година, считано от 22 юли т.г. Неизпълнението на това решение няма да доведе до автоматично налагане на санкции за община Пловдив и РИОСВ – Пловдив. Ако след година няма промяна, всеки пловдичанин ще може да заведе успешно дело с искане за обезщетение пред местните съдилища и Европейския съд по правата на човека в Страсбург.