Кан Крум отново пи от черепа на Никифор Първи Гоник. Това стана на церемонията по пресъздаването на битката при Върбишкия проход. Пред паметника на българския владетел, който се издига в район "Тракия", членове на школата за прабългарски традиции "Багатур" влязоха в ролите на българските и византийските войски, включително в образите на Кан Крум и ромейския император. В продължение на един час те мериха сили със стари оръдия, но и този път българите победиха, така, както са го сторили преди 1200 години. На площада, пред паметника на Кан Крум в "Тракия" имаше демонстрация на прабългарско и българско оръжие от ранното средновековие, както и показ на това как се борави с него. В тържеството, което беше организирано от кмета на района Гиньо Матев, участие взеха и представителният духов оркестър на ВВС на Българската армия. Тържествата в район Тракия бяха по повод 1200 година от славната битка на кан Крум при Върбишкия проход.
Недоумявам защо непрекъснато се изтъква военното изкуство на прабългарите (което е безспорно), а се "забравя" за боевите умения на славяните? Нима Аспаруховите 10 или 100 хиляди българи (уногундурите) биха победили Константин IV Погонат без съюзяване със седемте славянски племена, населяващи Долна Мизия през VI-VII век? Нима славяните биха могли да нахлуят и трайно да се установят на територия, контролирана от Източната Римска империя, ако не владееха лъка и стрелата, копието и секирата, меча и коня, ако не разбираха от стратегия и тактика? През 811 г. Българската държава на Балканския полуостров вече има 130-годишна история, записала многобройни победи над ромеите и отбелязала непрестанно териториално разширение, винаги в здрав съюз между прабългари и славяни, през което време е протичало и консолидирането между двата етноса в единна българска нация - първата нация в Европа и (може би) в целия свят. При това не става дума за експанзионистка агресивна политика на българските ханове и поробване на чужди народи, а само за присъединяване на земи, населени от славяни 200-300 години преди това. Петдесет години след Крума Страшни Св. Княз Борис-Михаил покръства българите, а Светите Солунски братя създават славянската (българската) азбука - двата основни фактора за оцеляването на българската нация след двестагодишно византийско и петстотингодишно турско робство.
Всичко беше прекрасно, много добре се постараха момчетата с битката, но жалкото беше, че имаше толкова малко хора !! Ако беше някой, чалга концерт щеше да бъде пълно ;(((
Ами да ти кажа нямаше и толкова реклама...Но наистина хората много се стараха да направят мещо , което поне малко да накара хората да се заинтересоват от българска история :)
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.