В Пловдив показаха невиждани чудеса, хората останаха впечатлени

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:44 / 01.10.2016
9380
Бивши и настоящи студенти от
УХТ:
виж още
Бивши и настоящи студенти от
МУ - Пловдив:
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
За 10-та поредна година Университетът по хранителни технологии в Пловдив бе домакин на Европейската нощ на учените. Преподаватели, студенти, докторанти и гости се включиха в шест научни работилници, които демонстрираха научни разработки на преподаватели от престижния ВУЗ. 

За първи път акцент бяха бобовите и житни култури. Хляб с вино и орехи предизвика истински фурор сред посетителите на УХТ. На щанда на преподавателите и студентите можеха да се дегустират и хляб със семена, погача с маслини и сух лук, софт ролс, бяла и черна багета, приготвени специално за нощта на учените от български и френски студенти. 

Сред новите асортименти бе и здравословен хляб със 100% лимецово брашно и топинампур. Друго иновативно постижение на учените е пита, обогатена с протеини от нежитен произход, подходяща за спортисти. 

Плод на 6-годишна разработка на катедрата е функционалният хляб "Топи", предназначен за болни от диабет тип 2 и е клинично изследван с доказано намаляване на гликемичния индекс. Той е тестван в две независими болници и се произвежда от УХТ по поръчка повече от година, като се радва на търсене сред диабетици. 

Гордост за учените са и безглутеновите тестени изделия - толумбички и понички на база брашно от амарант, както и солени бисквити с билки, нови щадящи технологии за смилане на зърнени култури с цел запазване на биоактивните вещества, както и нови видове фуражи.

Вниманието на малчуганите привлече щандът на катедрата по микробиология и органична химия, където сами приготвяха бадемово, соево и овесено мляко. Там те научиха, че продуктите са изключително здравословни и могат да се консумират заедно с арония, стафиди или плодове. 

На място можеше да се дегустира и соево кисело мляко, което в момента не се произвежда в България. Разработка на преподавател от УХТ обаче вече има приложение в Япония и се радва на огромен интерес от потребителите. 

Научните сътрудници разказаха, че добавките на пробиотичните бактерии намират приложение не само в хранително-вкусовата, но и в козметичната индустрия. А децата бяха вперили поглед в химичните реакции, докато родителите разпитваха как да разберат дали в каймата има скорбелни продукти. 

Истински кулинарни шедьоври бяха приготвили студентите от катедра "Хранене и туризъм". Сред най-предпочитаните бяха бонбоните от леща, фурми, орехи, какао и пудра захар. На щанда предложиха и специалитет с извара и булгур, както и богата гама сладкиши с нахут, фасул или булгур.

Не липсваха и продукти от чия и киноа. Специално за посетителите на Европейската нощ на учените, ръководени от д-р Джузепе Аккардо, италиански студенти, от Сицилия, които учат в Пловдив, приготвиха пици и паста за гостите. 

За първи път в Нощта на учените децата бяха привлечени не само от научните експерименти, но и от фокусите на меджик Марио от IV курс на специалност "Кетъринг", който създаде истински празник за малчуганите. 

Проведен бе и благотворителен търг на рисунки на възпитаниците на Средното специално училище за деца с увреден слух "Проф. д-р Ст. Белинов". Специални гости на УХТ - Пловдив бяха възпитаници от Дома за деца, лишени от родителска грижа "Олга Скобелева". 

Заедно с млади научни работници и студенти те се запознаха с особеностите на семена от зърнени култури и приложението им в храненето, като проведоха състезание по приготвяне на здравословни сандвичи, "рисуваха" със зърнени семена и извайваха склуптори от тесто и фондан.

За поредна година в Медицинския университет в Пловдив също се проведе Нощ на учените.

"Тази година тя премина под надслов "Среща на медицината с археологията" и за първи път бе двуезична, за да даде равен достъп на българските и англоезичните студенти.", заяви зам.-ректорът по "Научна дейност" проф. д-р Виктория Сарафян.

Директори на музеи, археолози и преподаватели на МУ-Пловдив представиха любопитни факти и артефакти от медицинската традиция на територията на Пловдив през вековете.

На специален кулинарен благотворителен базар беше представена интернационална кухня, а събраните средства ще са за подкрепа на археологическа експедиция в града.

Интерактивен куиз с участието на студенти по медицина, дентална медицина и фармация привлече отново традиционно най-много зрители. Отборът победител спечели участие в археологическа експедиция на територията на Пловдив.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Дърво е премазало кола след силната буря в Пловдивско
"Мерцедес" се заби в дърво в "Смирненски"
Млад мъж от "Столипиново" учи за зъболекар, иска да си отвори каб...
Пловдив изпревари Варна по население
"Смирненски" е непроходим! Шофьори: Изведнъж всичко спря, този пр...
Прокуратурата се самосезира заради мутренските изпълнения на буле...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).