Официално бе открито 16-то издание на Седмицата на традиционните занаяти в Регионалния етнографски музей в Пловдив, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Събитието започна с изпълнение на фолклорен ансамбъл "Иглика" при центъра за подкрепа за личностното развитие.
Множество грънчари, свещари, ковачи, ножари, бижутери са само част от участниците в занаятчийската седмица.
Акцентът тази година ще бъде поставен върху древния и красив занаят плъстене. Всеки желаещ ще може отблизо да се запознае с различни майстори-плъстари, които ще демонстрират своите умения.
Директорът на музея Ангел Янков сподели радостта си, че с всяка поредна година Седмицата на занаятите става все по-популярна сред хората и вече дворът на музея се оказва тесен, за да събере всички желаещи занаятчии.
Той покани всички присъстващи на 18,00 часа, когато ще бъде открита и националната изложба "Българските плъсти – послание от древността“, включваща плъстени килими от цялата българска територия.
Майстор Кирил Коликов каза пред събралите се, че хората трябва да уважават занаятите, които все още не са изчезнали и ще продължат да живеят.
"Благодарение на нас и на вас занаятите са живи" и след това празнично гръмна във въздуха с пистолета си.
Доктор Ирена Тодорова от регионален центъра на ЮНЕСКО в София допълни, че за нея е чест да работи с директора на музея.
"В времена на обществена,социална и политическа криза вие събирате различи представители на културата и ги разширявате. Директорът прави връзката между младите и старите жива, а културата става притегателен център за диалог и хармония", каза тя.
От своя страна заместник-кметът по културата към Община Пловдив Пламен Панов допълни, че занаятите благодарение на Пловдив няма да умрат.
"Ние заедно работим да подкрепяме майсторите и да показваме тяхната дейност, а да пазят паметта и да предават магията на занаятите на следващите поколения."
Областният управител Илия Зюмбилев даде официалният стар на Седмицата на занаятите и сподели, че през занаятите може да покажем български дух.