ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Унгарски учител, пребивавал в Пловдив, допринася за развитието на българското образование през XIX в.
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:48 / 17.03.2023Коментари (0)1327
©
По повод унгарския национален празник 15 март – 175 години от Унгарската национална революция, посланикът на България в страната Христо Полендаков и директорът на Българския културен институт в Будапеща Пламен Пейков посетиха селището Батя в близост до гр. Калоча, комитат Бач-Кишкун, за да отдадат почит пред личността и делото на Ендре Пастори – име, свързано както с унгарската революционна борба, така и с културно-просветното дело в Пловдив през втората половина на XIX век. Това е едно все още малко познато име в историята на българо-унгарските културни връзки, посочват за рубриката БГ Свят на БТА от Българския културен институт в Будапеща.

Революцията и борбата за национална независимост на Унгария през 1848-49 г. завършва с разгром. Нейните ръководители получават убежище на територията на Османската империя, най-напред във Видин, а по-късно – във Велико Търново и Шумен. След заминаването от Шумен на Лайош Кошут и най-приближените хора от свитата му, част от емигрантите остават на територията на Османската империя, по-точно в днешните български земи. Един от тях е Ендре Пастори – артилерийски поручик, който пребивава в Пловдив повече от 10 години. Той е дипломиран юрист, по време на борбата е кралски нотариус в артилерийската част, а след разгрома бяга заедно с генерал Бем в Османската империя.

След юни 1850 г. нейното правителство прекратява подпомагането на унгарската емиграция и той е принуден да се погрижи за препитанието си. По време на изгнанието си (1850-1867) участвал активно и допринесъл за развитието на българското образование в Пловдив.

В Пловдив опознава българските католици и "тамошните условия“. Започва да преподава латински език в гимназията, изучава български и написва две граматики на родния ни език. Първата от тях е "Кратка българска граматика на латински език“ (1856, Пловдив), а втората – "Българско-италианска граматика“ (1862, Пловдив). 

Учебникът-граматика на Пастори включва 15 глави разположени на 129 страници. Тя се явява втората българска граматика на чужд език. Пастори е използвал и ръкописа на италианската граматика на българския език, написана от отец Едуард Валпа – италиански мисионер при католиците в пловдивско. Последният живее от 1841 г. при павликяните в Пловдив и село Калъчлии (сега кв. "Генерал Николаево“ на град Раковски). Пастори е писал българските думи с латински букви според фонетичните предписания, които са използвани от католиците тогава. Той също написва и "Българско-италианска грамматика за блъгары-ты“, издадена през 1862 г. в Пловдив.

Учебникът-граматика на Пастори остава неиздадена, но съхранен в библиотеката на католическата църква "Пресвето сърце Исусово“ в тогавашното село Генерал Николаево, днес квартал на град Раковски. След Втората световна война голяма част на архив на гореспоменатата католическа енория е предаден в Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий“ в София.

 Завръщайки се в Батя, в продължение на 20 години като уважаван учител възпитава децата на пламенна любов към Родината. …“ Това е част от надписа върху паметната плоча на Ендре Пастори, открита през 2020 година в с. Батя. Интересното в случая е, че инициаторът за нейното създаване – активният местен общественик Пал Марош, решава да я постави върху фасадата на собствената си къща, защото не може да се установи със сигурност къде точно се е намирал домът на Пастори.

В навечерието на унгарския национален празник, когато от името на българската държава бе поднесен венец пред плочата на Ендре Пастори, посланик Полендаков лично поздрави г-н Марош и г-жа Симеонова за родолюбивата им постъпка, благодарение на която на унгарска земя вече имаме още едно паметно място на българо-унгарските отношения.

Източник: БТА







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
БК Локомотив Пловдив
Новите европейски площадки в Пловдив
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: