"В напредналата част на Европа метлите на уличните чистачки отдавна са сменени с прахосмукачки. Нито е толкова скъпо, нито е невъзможно", защити една от авангардните на пръв поглед мерки, залегнали в плана за по-чист пловдивски въздух, главният еколог
Христо Минков пред репортера на
Plovdiv24.bg.
Съществували промишлен тип ръчни прахосмукачки, подобни на пръскачките, които се носят на гръб. Друг вид пък приличали на косачките. И едните, и другите служели за улично метене и събиране на листната маса и дребни отпадъци.
"Това вече не е само идея, а с приетия актуализиран план за по-чист атмосферен въздух е вече решение на Общинския съвет, което трябва да се изпълнява. Фините прахови частици в атмосферния въздух са поне четири пъти над нормата, драстични мерки вземаме за подобряване качеството на това, което дишат пловдивчани. Време е да изхвърлим метлите! Неслучайно за сметка на солно-пясъчните смеси срещу снега все по-голяма територия заемат съвременни химически гранулати", обясни Минков.
От една година се водят разговори по въпроса с комуналната хигиенизираща фирма, но е липсвала нормативна уредба, която вече е факт. Нужно оттук насетне било организация и заделяне на средства. Имало достатъчно оферти за подходяща съвременна почистваща техника, сред които шефът на "Чистота"
Радослав Кошински, с доказания си вече стопански нюх към най-изгодното и същевременно ефективно, да направи добрия избор.