Съдбата на онкоболните в Пловдив отново е в ръцете на общинските съветници

Автор: Георги Кирилов
Коментари (1)
14:26 / 13.11.2020
3891
КОЦ-Пловдив е с временно изпълняващ длъжността управител. Причината е, че протести, в основата на които обосновано може да се предположи, че стояха бившият управител Парашкев Цветков и приближени на него олигарси, бламираха конкурса за нов управител, на който бе утвърдена професор Мариана Янева. ОбС-Пловдив реши да прекрати конкурса и да организира нов след широко обществено обсъждане.

Управленските неразбории и битките на различните лобита зад тях застрашават обаче на практика живота на онкоболните, научи репортер на Plovdiv24.bg.

Причината е, че трябва да се закупи животоспасяваща апаратура, а сроковете изтичат.

Още старият управител Парашкев Цветков бе подготвил две големи поръчки за закупуване на техника в КОЦ-Пловдив - закупуването на нов линеен ускорител и въвеждането на новото звено "Нуклеарна медицина", за което е необходима доставката на апаратура.

Документацията и офертите и по двете поръчки бяха подготвени от стария управител д-р Парашкев Цветков и бяха предложени за гласуване в ОбС. Тогава съветниците решиха да отложат решенията си, докато не се избере титулярен управител.

Проваленият конкурс обаче изправя онкоболните в Пловдив и региона пред голяма опасност, а съветниците пред неизбежен избор.

От програма "Джесика", които ще финансират ускорителят, са изпратили писмо до временния управител, че ако до 27 ноември не се вземе решение, финансирането ще бъде пренасочено към друг проект и КОЦ-Пловдив ще остане без линеен ускорител.

Онкодиспансерът разполага с такъв, но графикът му винаги е запълнен за седмици напред, а и е доста остарял. Не може по никакъв начин да се сравнява с новите линейни ускорители, които дават много повече възможности за лечение.

Още по-тежка е ситуацията с въвеждането на новото звено "Нуклеарна медицина", което позволява ранна диагностика на раковите заболявания. КОЦ-Пловдив не разполага с подобна апаратура, а пациентите се пренасочват към УБАЛ "Св. Георги", но и там графикът е запълнен за месеци напред. А когато говорим за ранна диагностика на смъртоносна болест, чакането с месеци не е опция.

Бъдещето на лечението на онкоболните в Пловдив и региона и буквално животът на пациентите отново са в ръцете на общинските съветници. На предстоящата след по-малко от седмица сесия те ще трябва да вземат важните решения.

Виж коментарите (1)

Още по темата (196):
30.03.2025 КОЦ Пловдив купува нова медицинска апаратура
31.01.2025 Изнесени консултации на КОЦ Пловдив в Световния ден за борба с рака
27.01.2023 Д-р Йорданова от КОЦ-Пловдив: Само когато лекарят и пациентът "играят" заедно, лечебните начинания са успешни
08.11.2022 Лекар от КОЦ-Пловдив за новия линеен ускорител: Лечението е абсолютно
безплатно
01.11.2022 Д-р Славея Измирлиева, КОЦ Пловдив: Прецизността на изчисленията с този скенер е много висока
14.10.2022 Д-р Измирлиева, онколог: Всяко ранно откриване на карцинома на гърдата би довело до излекуване
Още новини от Новини от Пловдив:
Сигнал: Имам чувството, че на тази улица са паднали дронове на "Х...
Пловдивчанин: Това не са мотористи, а лекета без книжки!
Мутри пребиха жестоко пловдивчани пред магазин, докато си пият би...
Скъп джип нагло гази закона в Пловдив на 1 метър от патрулка
Дупка до дупка на много натоварен булевард в Пловдив
Последният светофар при един от изходите на Пловдив вещае големи ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).