ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Скулптор каза колко тежи главата на Альоша - не е нито тон, нито два
Автор: Диана Бикова 16:47 / 04.01.2024Коментари (55)24846
© Plovdiv24.bg
Темата за паметника Альоша избухва периодично в публичното пространство през последните години, а след демонтажа на Паметника на Съветската армия в столицата отново набра скорост. Скулпторът Иван Тотев е категоричен, че Пловдив трябва да се освободи от този монумент. 

В интервю за Plovdiv24.bg творецът сподели, че се опитва да разглежда от всички възможни варианти темата за каменния войник с шпагин в ръка. Извън емоционалната гледна точка и извън политическия момент скулторът смята, че е  абсолютно възможен демонтажът на огромния монумент. 

"Работата не е скулпторна, не е и каменоделна, а по-скоро инженерна. Има хора, които се занимават с монтажи и демонтажи на много по-големи конструкции. Някакво препятствие, но преодолимо, е, че тук трудно може да се качи тежка техника. Това може да стане с по-прости средства. Няма технически пречки Альоша да бъде демонтиран. Единствено е нужна политическа и гражданска воля, някаква съвест, честност и отговорност пред историята, а не замазване на проблема" - каза Тотев.

Според скулптора, вътрешността на фигурата най-вероятно е пълна с бетон и стоманена арматура. Необходимо е да се направи обследване на етапи, като се започне с внимателно облитане с дрон на всички слоеве и оттам да се измерят всички фуги, модули, големини и тежести, които могат да се изчислят приблизително. Самият той изчислява, че главата на Альоша тежи между 4,5 и 5 тона, а в архива има данни, че тежи 7 тона. Препоръчва да се подхожда внимателно към данните, припомняйки, че по време на комунизма значимостта на нещата се определя не от крайния резултат, а от вложените материали. 

Отбелязва, че както в София, така и в Пловдив демонтажът няма да мине без съпротива. Смята, че много хора в Пловдив чисто емоциално са силно привързани към Альоша и признава, че монументът представлява голям възел от проблеми. Категоричен е, че няма нужда от еуфория, от крясъци и от прибързана експанзия, а трябва да се работи методично.

"Надявам се съветниците от ДБ и от ГЕРБ в Пловдив да вземат категорична позиция, което не означава, че проблемът може лесно да бъде разрешен. Да си кажем истината - Митрофанова не разрешава. В Пловдив, за съжаление, думата на Георги Гергов е нещо като закон - той знае как да постига целите си, така че битката ще бъде много трудна. Самото говорене по темата обаче също е много важно" - отбеляза Тотев.

Не въпросът за демонтажа на съветските паметници, а присъствието на тези паметници разделя обществото, защото е резултат на опитите на една група хора да узаконят беззаконието и лъжата в нашата история, заяви скулпторът.

"Символите в една държава и на една нация трябва да са абсолютно безспорни. Това са националният празник, химнът, знамето. Някой спори ли по знамето? Или по химна? Но за националния празник спорим, нацията е разделена. Трябва да се измисли национален празник, има подобни дати, които са абсолютно безспорни за всички. Въпрос на дискусия е" - коментира той.

Тежка спекулация на привържениците на запазването на Альоша е тезата, че в редица европейски държави подобни паметници не са демонтирани.

"Историческата ситуация в Германия и България е коренно различна. Всъщност, премълчава се, че повечето паметници там са войнишки. Има коренна разлика между така наречените войнишки паметници и тези, които са апотеоз, култови съоръжения, какъвто е Альоша" - каза Тотев и припомня репресиите, на които са били подложени българите под дулото на шмайзера.

Желанието на твореца е върхът да бъде почистен до кота нула и да постои празен 2-3-5 години, за да се проветри, образно казано, да бъде изчистен от символиката, а и пловдивчани да свикнат, че над главите им го няма този зловещ символ. През това време обществото трябва да помисли редно ли е на всяко високо място в един град да стърчи някакъв символ. 

"Идеята камъкът да бъде изчукан и да го преправим на Васил Левски или някой друг е абсолютна глупост. Може да сме против това съоръжение, но то си има авторски колектив, авторски права и ние не може да не ги уважаваме. Демонтажът не е унищожение, деструктуриране е. Произведението продължава да съществува и може да бъде ситуирано другаде" - обясни скулпторът.

Цялото интервю гледайте в прикаченото видео!



Още по темата: общо новини по темата: 115
12.04.2024 »
02.03.2024 »
27.02.2024 »
23.02.2024 »
23.02.2024 »
23.02.2024 »
предишна страница [ 1/20 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Показва коментари на Sony007
премахни филтъра

Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Ботев в Първа лига, сезон 2023/2024
Парламентарни избори 2024
Великден 2024 г.
България в еврозоната
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян
Спас Гърневски
Д-р Иван Чомаков
Славчо Атанасов
Иван Тотев
Здравко Димитров
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: