Шефът на НЗОК на крака в Пловдив заради МБАЛ "Св. Мина"

Автор: Диана Бикова
Коментари (1)
14:41 / 27.11.2020
4215
Нов момент от драмата с ковид болницата "Св. Мина“ стана известен след посещението на управителя на НЗОК проф. Д-р Петко Салчев в Пловдив днес. Както по-рано съобщихме той е посетил община Пловдив, а след това е провел разговор и с областния управител Дани Каназирева.

Оказва се, че преди два дни директорът на РЗОК е предложил неусвоените от "Св. Пантелеймон" 372 709 лв. да бъдат прехвърлени на "Св. Мина". Трансферът е възможен и допустим съгласно Националния рамков договор и нормативната уредба на НЗОК, коментира проф. Салчев. Каква точно сума може да се прехвърли, зависело от споразумението между управителите на двете общински лечебници. 

"Увеличаването на средствата за "Св. Мина" е за сметка на прехвърляне на свободни средства от другата общинска болница. Това означава, че неусвоените средства от едната болница поради това, че тя няма пълен обем на дейност, могат да бъдат прехвърлени на "Св. Мина", така че те да могат да извършват дейността, която имат в момента. И двете болници нямат на 100 процента натовареност, тъй че не може да се говори, че нямат достатъчно средства" - каза той. 

Салчев обясни, че има неусвоени средства, тъй като някои болници не извършват в пълен обем дейностите си. "Ако до края на годината тези болници не се споразумеят, там, където имат затруднения, да се прехвърлят средства или легла, тогава тези средства ще останат неусвоени. Тези средства са насочени за лечението на гражданите, подсигурени са, зависи как е организирана работата на в лечебните заведения и как се осигурява помощта на гражданите.

Има средства, има достатъчно свободни легла, проблемът е със специалистите. НЗОК не може да плаща за лечение на пациенти, където няма нито един лекар. За отделение без лекари, само с медицинска сестра и присъствие на доброволци, няма как да бъде плащано, тъй че организацията зависи от лечебните заведения. Средства има" - подчерта шефът на касата.

Според него, бившата Първа градска болница не би трябвало да има проблеми от финансова гледна точка, тъй като вчера той е подписал и са изплатени над 237 000 лева на "Св. Мина" за 2015/2016 г. във връзка с неразплатените дейности. 

В лечебното заведение ще има 60 легла за пациенти с ковид. РЗИ е изготвила анекс към предишната си заповед за новия брой легла и сега се изчаква управителят на болницата да го подпише. "Това означава, че за всеки пациент, който бъде приет там, ще бъдат заплатени съответните средства по клиничната пътека" - каза той. 

Проф. Салчев обяви, че "Св. Мина" не е достигнала на 100 процента определения лимит и в болницата има 40 на сто използваемост леглата, поради което не могат да дадат надлимитни средства. "Справянето с проблема не е само в правомощията на общината, тъй като ние проведохме много добър разговор в общината, те разбраха нещата. Справянето с проблема е в управлението на двете болници" - допълни той.

При общ лимит от 325 507 лв. към 22 ноември болница "Св. Мина" е достигнала лимит 275 982 лв., съобщи областният управител Дани Каназирева, позовавайки се на данни от управителя на РЗОК Пловдив Йорданка Караиванова. Два дни по-късно на общината е предложен вариант икономисаните средства от "Св. Пантелеймон" да бъдат прехвърлени на "Св. Мина". 

"Абсолютно излишен беше този драматизъм. В тази кризисна ситуация най-лесното е да обвиняваш държавните институции и отговорността да я носи друг. В случая проблем нямаше" - коментира Каназирева. По нейни данни, в "Св. Мина" са лекувани 99 пациенти с ковид-19 и са били усвоени 118 800 лв. 

Областният управител отправи апел да се затвори страницата с бившата Първа градска, тъй като на територията на област Пловдив работят още 19 болници и при тях също има проблеми, които се решават. 

Прехвърлянето на средства от едната към другата общинска болница трябва да стане с решение на Общинския съвет, обяви Каназирева. Според проф. Салчев обаче това става със споразумение между двете болници. "Не зависи от колегите от общината, те само трябва да подкрепят управителите на двете болници да се споразумеят, но не се изисква специално решение", каза той.

Каназирева и Салчев обсъдиха финансирането и организацията на триажните зони, които предстои да се разкрият в Медицинските центрове и ДКЦ-та в Пловдив и областта. В  понеделник ще стане ясно къде и колко ще са. "НЗОК ще плаща по 30 000 лева на месец. Триажните центрове ще бъдат разкрити на територията на МЦ и ДКЦ, които разполагат със собствена лаборатория и рентгеново отделение. Тъй че ние действаме по плана, който е определен от държавата и от правителството", посочи проф. Салчев.

Виж коментарите (1)

Още по темата (17024):
09.04.2024 Лекар: Ако една майка откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Ваксините, които са в Националния имунизационен календар, да бъдат правени
08.04.2024 Проф. Ива Христова разясни за коклюша и стремглавото му разпространение
08.04.2024 Съдът оправда Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Първите симптоми са като при лека настинка! Никакво
самолечение!
08.04.2024 Костадин Костадинов се изправя пред съда заради COVID-19
Още новини от Новини от Пловдив:
Положението в кв. "Капана" е изпуснато, ред е на Главната?
Хлапетии на колела с бясна скорост минават на червено, вбесиха шо...
Областният управител на Пловдив каза кога разширяват най-натоваре...
Архитектурният шедьовър на Родопите, в който може да видите лика ...
Предлагат 1600 лева заплата за юрисконсулт в община Пловдив с три...
Пловдивчани извиха огромни опашки за върбови клонки


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).