По думите на градоначалника, в храма ще има презентационна зала, отделена със стъклена стена, която ще дава възможност за организиране и провеждането в нея на различни събития. Туристически маршрут ще помага на посетителите да разгледат в детайли обекта. Този браузър не поддържа видео елемента.
Целият двор е решен с озеленяване. От единия край ще има амфитеатър, където също ще могат да се провеждат различни културни събития, част от проекта е и възстановяването на източната крепостна стена с кулата, допълни още Тотев. Според него едно от най-интересните места в храма е баптистерият. Това е правоъгълно помещение с многоцветна подова мозайка с изображения на елен, гълъби и други християнски символи, което представлява басейн в средата под формата на кръст, в което древните са били кръщавани в християнската вяра.
"Баптистерият се е намирал извън базиликата от северната й страна, тъй като некръстените не са можели да влизат в храма. Според проекта, който се изпълнява сега, баптистерията, както и други археологически находки от същия период на града, ще бъдат поставени вътре в храма, за да могат посетителите да придобият по-цялостна представа за този исторически период", коментира още градоначалникът.
Той напомни, че за да бъдат запазени, част от уникалните мозайки са били изнесени от обекта, а други са консервирани на място и ще бъдат открити.
В момента вътре в храма се правят вътрешните пространства, скарите за поставянето на кнауфа са поставени почти навсякъде. Проектът за цялостното й изграждане е на стойност 1,3 млн. лв.
Древноримската църква - Малката базилика от Филипопол, е открита при строителството на съседните блокове преди 25 години. Изграждането й обаче спира заради липсата на средства. Сега основният инвеститор на Малката базилика е фондация "Америка за България" и те, заедно с Община Пловдив финансират обекта. Храмът ще е на площ от 300 км.м. Обектът вече разполага с паркинг за автобуси и за автомобили.
Още по темата (50): | |