Първият дигитален планетариум в страната се намира в Пловдив

Автор: Цвети Тончева
Коментари (0)
07:44 / 07.02.2024
10676
В Природонаучния музей в Пловдив се намира първият публичен дигитален планетариум в страната, който отвори врати през 2015 г. Това каза в предаването "Цветовете на Пловдив" на Радио "Фокус" директорът на музея Огнян Тодоров. 

"Вместимостта му е 50 места, диаметърът на купола е 8 метра и разполагаме с много модерно съоръжение, което прожектира изображението върху този купол. Това е една система с лазерни прожектори, които дават доста реалистично изображение върху самия купол"

Планетариумът разполага с 10 различни филма, предимно на космическа тематика.

"Това, което ни отличава от останалите планетариуми, повечето в Европа е, че нашият има възможност за прожектиране на филми в 3D формат, съответно имаме закупени очила, с които посетителите могат да наблюдават нашите 3D филми. Единственото заглавие, което имаме за момента е един филм на National Geographic, който се казва “Морски чудовища". За съжаление тази година изтече лиценза на този филм, с който посрещахме нашите посетители в 3D изображенията и сме предвидили да закупим нов филм. Тази година програмата е да добавим в нашите заглавия и филми, които са подходящи по-скоро за по-малката ни аудитория, за деца от 5 до 8 години".

По думите на Тодоров, филмите са скъпи, цените им започват от 5000 долара или евро и нагоре, зависи от заглавията и от самите филми. Музеят си закупува и лиценз от производителите, в рамките на 3-5 години, зависи от ценовите условия, които им предоставят.

"След като ги закупим, ги дублираме на български, защото те са с английско аудио. Последните няколко филма са ни дублирани от артиста Иван Юруков, който много ни помага в това направление. След като ги дублираме, вече са готови да бъдат част от нашия лист със заглавия", посочи Тодоров.

Всичко се закупува със собствени приходи, тъй като музеят държи рекорд и по  приходи, и по брой посетители, което им дава възможност да добавят все повече нови и нови елементи в експозицията си.

"И всичко това, което правим, е със собствени средства. Така, че в началото на годината планираме дейностите, които сме предвидили да се случат. То, разбира се, в течение на времето през годината се случват още много други хубави инцидентни неща. 

Планетариумът е подходящ за деца над 6-7-8 години, защото има подходящи за тях филмчета, които са по-общообразователни - с планетите от Слънчевата система и те са представени доста добре визуално. Филмите създават у децата усещане за реалистичност и те излизат от залата с едно чувство на еуфория, на задоволство, превъзбудени, излизат с усмивка от там.

"Работим тази година да подсигурим интереса и на по-малките деца, има такива филми, които са подготвени за планетариум. В случая тук трябва да отбележим, че много трудно, има много малко компании в света, които произвеждат такива филми за фул дом, за пълна куполна прожекция, защото те не са в право изображение, в плоско изображение, а в пълно куполно", каза директорът на Природонаучния музей в Пловдив.

Той разказа още, че са спечелили и проект към Европейската космическа агенция за производство на два филма. Близо 100 000 лева струват да бъдат изработени тези филми. Те вече са готови и са част от програмата на музея. Направени са  специално за техния планетариум, а музеят държи авторските права да ги разпространяваме на трета страна срещу съответния договор за лиценз.

Авторският екип е водещата гръцка компания, която произвежда такива филми. Мацутопулус се казва човекът, който е произвел филмите. Съвместно с тях са работили и специалисти от Българска академия на науките (БАН).  Доц. Камен Козарев е водещит фактор в професионалното направление на астрономията в музея. Той е част от неправителствена организация “Приятели на Природонаучния музей" и много помага за всичко, което се случва с планетариума и всички дейности, свързани с астрономията, посочи Тодоров.

Филмът последно е закупен от Казахстан. Така филмите на Природонаучен музей - Пловдив вече се прожектират и в световните планетариуми.

Много важно за ръководството на музея е да се знае какво ще изпитат посетителите, когато влязат там, когато седнат на седалките.

Ето как Огнян Тодоров описа обстановката в планетариума и усещанията на посетителите:

"Куполът в планетариума е с диаметър 8 метра, залата е с приглушена светлина и по периферията на купола сме сложили една система като изкуствено небе, което като загасне всичко и те така имат въведение в това, което ще им се случи по време на прожекцията. Усещат, че са в космическото пространство. След това служителят, който води прожекцията, представя на посетителите къде се намират, кой филм ще гледат, кратка информация за музея. След това правим около 10-минутно представяне на ситуацията, на нощното небе в момента, каквото се намира - със звездите около нас, нощното небе през пролетта, есента, в зависимост от сезоните сменяме визията. Така че посетителите могат в момента да разберат каква е ситуацията на звездите около нас, в настоящия момент. Защото има един облак, от който директно можем да сваляме различни изображения, кратки видеа. Той е свързан директно с НАСА.

Всяка година ние си заплащаме абонамент, който също не е евтин, в рамките на около 5000 долара за година, за да можем да използваме тази база данни. Така че във всеки един момент ние можем да заведем нашите посетители на разходка до Слънцето, до Марс, до всяка една точка на Вселената, която е визуализирана, разбира се в тази система. И това ни дава доста възможности. Въздействието действително е много “Уау", особено с 3D изображенията. Децата пищят, радват се, има много силна емоция. Защото когато усетят как една риба плува срещу тях и в последния момент минава все едно покрай тях, емоцията действително е много силна.

Даже на моменти е много смешно, защото виждаш хората как се дърпат настрани, все едно наистина ще избегнат това, което се движи срещу тях. Това идва от усещането, защото екранът всъщност се намира навсякъде около тях, не е само отпред и те са като част от това преживяване".

Виж коментарите (0)

Още по темата (125):
20.04.2024 Тридневен фестивал "Млада синя Земя" в Природонаучния музей
08.04.2024 Седмица на динозаврите в Природонаучния музей в Пловдив
08.04.2024 Проблем в Природонаучния музей в Пловдив
09.03.2024 Природонаучният музей в Пловдив кани на вълнуващо пътешествие до Антарктида
17.02.2024 Подобна опашка в Пловдив скоро не бяхме виждали
17.02.2024 Ще има много инвестиции в бюджета за музеите в Пловдив
Още новини от Новини от Пловдив:
Водачи: Нещо страшно е на "Пещерско шосе" в момента
Изключително нагла и срамна постъпка на мъж и жена в Пловдив. Не ...
Иван Петков: Не било Ден на Победата, а било Ден на Европа…
Дърво е премазало кола след силната буря в Пловдивско
"Мерцедес" се заби в дърво в "Смирненски"
Млад мъж от "Столипиново" учи за зъболекар, иска да си отвори каб...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).