 © Plovdiv24.bg |  | В Националния център по превенция на изоставянето в гр. Пловдив, който беше създаден и се управлява от фондация „За Нашите Деца", приключи подготовката на първата група кандидат-приемни родители.В рамките на 4 неделни сесии специалистите от фондацията проведоха обучение на кандидатите, проявили готовност да приемат дете с трудна съдба в собствения си дом, за да полагат грижи за него. По време на сесиите бяха дискутирани въпроси и ситуации, с които приемните родители биха могли да се сблъскат в първите дни, когато вземат малчуганите.
„Подготовката за това, да бъдеш родител на чуждо дете е специфична и по време на обучението кандидатите осъзнават това. Не е достатъчно, че си полагал грижи за свое родно дете. Децата, които се нуждаят от приемни семейства са с трудни и тежки съдби, винаги преживели някаква загуба в живота си", заяви в края на обучителната програма Вера Колешева, специалист по приемна грижа и осиновяване във фондацията. Според нея, бъдещите родители в често не познават правилата и традициите за живот в семейна среда. Поради тази причина обучителните сесии са ориентирани практически и фокусирани върху конкретни примери от практиката.
Експертите на фондацията с интерес проследяват промяната на нагласите на бъдещите приемни родители. В повече от случаите, кандидатите идват с нагласата, че едва ли има какво да научат, те вече са били родители, знаят достатъчно. В края на обучението отношението им е противоположно на първоначалното и те заявяват желание от допълнително обучение.
В рамките на кампанията „Поправи детството" през 2009 година 35 семейства от Пловдивско са се поинтересували на националния телефон 02/822 35 10. В рамките на кампанията в София подготовката си продължават 34 семейства, а повече от 200 граждани от цялата страна са насочени да получат информация за приемната грижа в местните отдели за закрила на детето. |