Утре ОбС на града ще гласува приемането на годишния отчет за 2011г. на обществения посредник на територията на Община Пловдив
. Предложението влиза на предстоящото заседание в извънреден порядък.
От анализа на отчета става ясно, че в голяма група сигнали от граждани се описват спорове между съсобственици на сгради в режим на етажна собственост по отношение на преустройства, засягащи общите части на сградата. В немалко от оплакванията се сигнализира за унищожаване на тревни площи при изграждане на нови паркоместа, което изисква необходимостта от изработване на дългосрочна стратегия за опазване на зелените площи.
"Независимо от житейската и социална специфика на т.нар. "бездомници", Пловдив има нужда от създаване на Кризисен център за временно настаняване на бездомници", се казва още в отчета.
За немалко аптеки пловдивчани посочват липса на рампи за инвалиди, а в част от сигналите се посочва необходимост от специфична грижа, насочена към стоматологичното лечение на деца, страдащи от аутизъм.
По отношение на транспорта и безопасност на движението постъпилите сигнали касаят преди всичко неправилно паркирали автомобили, затрудняващи движението на гражданите, както и движението на автомобили през затворени за движение улици.
В немалко сигнали пък инвалиди изразяват недоволство от своеволно паркиране на граждани в определените за инвалиди паркоместа. Отправена е препоръка към районните кметства и към Пловдивския общински инспекторат за по-голяма динамичност и ползване на инструментариума за санкциониране.
От документът става ясно още, че продължават оплакванията на граждани от шума, "произвеждан'' от климатиците и аспирационните уредби на магазини, офиси, ресторанти и жилища на съседи, както и от шума на нощните заведения след 22 часа.
Освен това граждани смятат, че охраната около училищата и детските градини е недостатъчна. Сигнализира се и за недостатъчно полицейско присъствие на възлови кръстовища в Пловдив в пикови часове.
Препоръчително е районните администрации да извършват огледи на всички разкопавания на територията им, в т.ч. от дружество "ВиК" ЕООД и при констатиране на невъзстановени настилки да правят необходимите предписания, налагане на глоби и пр., се казва още в анализа на отчета.
Предложенията към Общинската и районните администрации са:
-Ускоряване на процеса по създаване на "електронна община", с оглед обезпечаване на пълна прозрачност (в т.ч. обществени поръчки, търгове и пр.)
- Ревизиране наличието на табели с имената на улиците и по преценка - дублиране с табели на латиница.
- Прецизиране разположението на съдовете за смет и поставянето им по възможност в т.нар. "джобове".
- Популяризиране на Сахат тепе като "зона за отдих" на пловдивчани и гости, както и включването му в екопроекти.