Последна почит! Кремирането набира скорост в Пловдив

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
21:02 / 21.01.2020
20221
Кремирането набира скорост в Пловдив, въпреки съпротивата на православната църква. 500 покойници са били положени в урни след трупоизгаряне през м.г. В траурния парк на "Рогошко шосе" действа частен крематориум, който е затрупан с работа. Услугата излиза колкото едно погребение, твърдят близки на починали. "Недостигът на гробни места е световен проблем, но на този етап в Пловдив той не е толкова остър. Никой няма да остане непогребан", уверява директорът на "Траурни дейности" Коста Попов. Дори мъртъвци без нито един близък не оставали неположени.

Попов съобщи, че е започнала процедура с общината за разширяване на Рогошките гробища, тъй като бързо се запълват. Предстои да бъдат извършени отчуждения и да се плати обезщетение на собствениците на ниви. След финализиране на поредното окрупняване в следващите 20 г. място за покойници няма да липсва, категоричен е Попов. В централния траурен парк на бул. "Мария Луиза" местата отдавна са изчерпани. Мъртъвци се полагат там предимно в семейни парцели. В другите гробища - в "Кючук Париж", както и в кварталите "Прослав" и "Коматево" имало достатъчно места. Но и те не били безкрай.

Решение на кризата е в кремирането, където все повече близки на покойници ползват тази услуга, твърдят от траурните агенции. На Запад този начин на изпращане на мъртвите е доста предпочитан. Но православната църква у нас и най-вече митрополит Николай не приемат трупоизгарянето. Според каноните човек е създаден от пръст и на такава трябва да се превърне. В Гърция, известна със своята ортодоксална религия, няма нито един крематориум, посочва Попов. Изчисленията обаче показват, че полагането на прахта в урна спестява 5 кв. м площ, което прави 3 декара на година. Другият вариант е близките на кремирания да си занесат урната у дома, каквито случаи имало, пише "24 часа". По този начин живеели с усещането, че любимият им човек е до тях. Има и трети вариант - поставяне на прахта в специална стена, каквато има на централните гробища, или заравянето й в земята, което заема значително по-малко място.

"Ние сме единственото общинско звено, за което няма почивен ден. На разположение сме 365 дни в годината", каза Коста Попов, който ръководи 80 служители. Той обясни, че единични били случаите, когато се прибягва към конфискуване на гробове. Крайната мярка се налагала, когато наследниците не са в състояние да плащат таксата за ползване повече от 15 г. През зимният сезон чешмите в гробищата не работят. Водата умишлено се спирала, за да се избегне замръзване и спукване на тръбите. "Все пак на разположение на гражданите са оставени 2 "дежурни чешми", които постоянно текат. "Това е разхищение предвид тежката ситуация в Перник, но не можем да оставим опечалените без вода, които искат да прелеят близките си", обясни Попов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (6):
03.11.2021 Кметът: Аз съм вярващ човек и никога няма да направя нещо против каноните на църквата
03.11.2021 Проектът за частен гробищен парк чака 3 месеца кметския подпис
15.12.2020 Пловдив на път да се сдобие с частен гробищен парк
09.07.2020 Гласуваха да бъдат разширени гробищата в "Коматево" и "Прослав"
19.06.2018 Разширяват гробищата на "Рогошко" с 12 декара
17.06.2018 Ремонтират гробищата на "Рогошко шосе" с 1 200 000 лв.
Още новини от Новини от Пловдив:
Момичето, пушило вейп, е било прието в болницата в тежко състояни...
Прокуратурата разследва инцидента с 15-годишното момиче, пушило в...
Намериха раница в Цар Симеоновата градина
Ерол Садъков: Няма мотиви за уволнението ми, подозирам "Тикси"
ДБ иска изслушване на полицаите за контрабандния канал в Пловдив
Затварят Източния обходен път на Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).