 © |  | Над 20 училища в Пловдив ще имат сериозни затруднения да изпълнят новите законови разпоредби за целодневно обучение до ІV-ти клас. Учебните заведения не разполагат със свободни помещения, които да се ползват за занимални в начален курс.54 са общинските училища в Пловдив. Начален курс има в 47 от тях, но половината учебни заведения са на двусменен режим на работа. "Нямаме свободни класни стаи" е най-честото обяснение за липсата на занимални. За да спазят закона, в следващите три години директорите ще трябва да намалят броя на учениците в поверените им учебни заведения или да търсят начини да разширят материалната си база. В това отношение общината разчита на помощ от държавата и на допълнително европейско финансиране.
За въвеждането на целодневната форма на обучение до ІV-ти клас се полагат допълнителни средства в размер на 427 лева на дете за учебна година. Въпреки това финансиране все още има директори, които заради делегираните бюджети, предпочитат да приемат по-голям брой ученици.
Павлина Кацарова - началник РИО - Пловдив: "И се получава така, че не могат и нямат възможност да осигурят целодневна форма. И в тази посока сме взели мерки, така че там, където материалната база не позволява, няма да позволим да се приемат по-голям брой първи клас паралелки."
Т.нар. "планиран" прием в първи клас ще продължи в следващите няколко години. Целта е в най-натоварените училища постепенно да се намали броят на децата в начален курс, за да се осигурят нужните помещения за занимални. Не липсват обаче и противници на идеята за целодневно обучение.
Към момента целодневната форма на обучение е въведена за всички първи класове в Пловдив.
Източник: БНТ - Пловдив |