ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
"Параграф 22" за срутилата се къща в Стария град
Автор: Диана Бикова 11:53 / 08.05.2024Коментари (0)2149
© Plovdiv24.bg
В реален "Параграф 22" влезе казусът със самосрутилата се къща в Стария Пловдив. Инцидентът се случи на 24 април и до ден днешен улица "Васил Кънчев" пред №2 е затрупана с отломките, предава Plovdiv24.bg

Сградата е част от групов паметник на културата и разчистването не може да се направи доброволно и самоволно от собственика, а само с изрично разрешение и в присъствието на представители на няколко институции, сред които експерти от  Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).

За случая важи с пълна сила екзестенциалния въпрос "Кое е първото - кокошката или яйцето?", т.е. нужно е да се изясни какъв е редът за изпълнение на процедурата и представител на коя институция трябва да поеме инициативата. За какво става дума? 

В кметството на район "Централен" чакат разписана заповед от голяма община. Голяма община пък може да пристъпи към административни действия, ако има предписание от Общинския инспекторат, тъй като улицата е публична общинска собственост. ПОИ обаче не може да направи нищо, защото падналата къща е част от групов паметник на културата и, при задействането на чл. 195 и чл. 196 от ЗУТ, се прилагат разписаните в Закона за културното наследство мерки и процедури. 

Разковничето за излизане от омагьосания кръг е констативният протокол със 7 задължителни предписания, издаден от междуведомствена комсия още през ноември 2020 г. 

В документа се указва собственикът на сградата да изготви и представи в НИНКН - МК пълно архитектурно заснемане, придружено с графична част - планове, разрези, фасади детайли и/или шаблони, текстова част и фотодокументация, които като обем и съдържание са достатъчни за последващо изпълнение на пълна реконструкция на сградата. 

Специално внимание се обръща при проучване на сградата да се изследват и документират следите от оригиналния цвят/цветове и декорация по фасадите и в интериорите; оригиналните елементи и фрагменти от сградата. Изисква се в документацията към архитектурното заснемане да се дадат специални указания кои от тях да се запазят при демонтиране. В заснемането е трябвало да се включат дървените колони на портика с базите, декоративните тавани и парапети; профили на дограма, вратите с касите, профили покрай щата на таваните.

Комисията нарежда при разработване на инвестиционния проект да се предвиди възстановяване на автентичния архитектурен образ на сградата, включващ  декоративни орнаменти от интериора и от екстериора и дограмата в обем и съдържание съгласно Наредба № 4 от 21 декември 2016 г. за обхвата и съдържанието на документации за извършване на консервационно-реставрационни дейности на недвижими културни ценности. 

Изрично се казва, че демонтажът на сградата може да се извърши само след извършване на гореизброените дейности и след като се представят в район "Централен плановете за безопасност и здраве, за управление на строителните отпадъци и за организация на движението. 

Предписва се на базата на архитектурното заснемане да се изготви проект за пълна реконструкция на сградата и да се внесе за съгласуване в НИНКН, а в срок от 14 дни след съгласуването с института - документацията да се внесе в район "Централен" за одобряване.

Всички документални дейности от предписанието са извършени, но премахването на опасната сграда и възстановяването й в автентичния вид така и не е случило. Причината е изискване на НИНКН за 100-процентова еднолична собственост. И тук има голямо "но", което се изразява в едни 27 квадратни метра, актувани като общинска собственост. Одобреният от НИНКН проект е за издигане на сградата в първоначалния й вид отпреди Чирпанското земетресение през 1928 г. Къщата рухва при големия трус и тогавашните собственици я възстановяват частично. Общината отчуждава падналата част и я приобщава към уличната инфраструктура. 

Собственикът е поискал да откупи въпросните 27 кв.м. по най-висока пазарна цена, но предложението не е придвижено от администрацията в предишния мандат към Общинския съвет. Очевидно, сега се чака решението за общинската собственост, за да се продължи с реализирането на проекта за самата сграда и разчистването.

Докато се случи това, улица "Васил Кънчев" пред № 2 ще продължи да е непроходима. Съседите пък да пият една студена вода в очакване на Годо.


Още по темата: общо новини по темата: 7
29.04.2024 »
27.04.2024 »
26.04.2024 »
24.04.2024 »
24.04.2024 »
24.04.2024 »
предишна страница [ 1/2 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Пролетни бури удариха страната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Частично бедствено положение в Карловско
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян
Спас Гърневски
Д-р Иван Чомаков
Славчо Атанасов
Иван Тотев
Здравко Димитров
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: