Със скъпи накити уникати се е кичила богатата българка през Възраждането. Пиела е ликьор от филигранни сребърни чашки и е пушила папироси с екстравагантни цигарета. Тази малко по-различна картина от традиционната представа за българското Възраждане може да видите в Археологическия музей.
По случай международния ден на музеите - 18 май, днес в Пловдивския археологически музей се открива изложбата "Ювелирното изкуство през Възраждането". Експонатите в изложбата са от 18 и 19 век. Изложбата е разделена на три части - църковна утвар, накити и луксозни предмети от бита. 99 процента са от сребро. Може да видите кръста на видинския владика, владишки колани, гравирани кутийки за енфие или текстове от Талмуда. Оброци, като кораба, който е за попътен вятър или рибата - за богат улов. И бижута.
Специалистите съдят, че е дамско, тъй като е за изключително тънки папироси. Наред с обеците, гривните, герданите, пръстените и иглите за дрехи, които носим и днес, тук може да видите и отпадналите от тоалетите ни токи и пафти. Впечатляват експонатите със седефени религиозни картини по тях. Изложбата в Археологическия музей ще продължи до края на месец септември.